Laddar annons
Bäst i test vecka 44 - fyra bra röda val från Toscana
28 Oct, 2026

Bäst i test vecka 44 - fyra bra röda val från Toscana

Toscana - svårslaget vackert med böljande kullar, små byar, dalar, grönska, en blandning av klassiskt jordbruk, olivlundar, vingårdar, mat och massor av annan kultur. 

Charmen är svårt att motstå och varför ens försöka? En av de saker som slår mig mest och kanske det som gör att jag alltid vill komma tillbaka är variationen i det storslagna landskapet. Chianti Classico är Toscanas mest kända vinregion och är en av få riktigt kända vinregioner där vingårdarna inte dominerar landskapet. Mindre än 10% av ytan i Chianti Classico täcks av vingårdar och det bidrar till charmen och till variationen i området. I dagens bäst i test blir det fokus på Chianti Classico men på grund av att ett av vinerna har sålt slut gör vi en komplettering från Brunello di Montalcino.

Sedan är det där med druvor och både i Chianti Classico och i Montalcino (faktiskt också i hela Italien) heter den dominerande druvan sangiovese, vilket betyder jupiters blod på latin. Det är en fenomenalt trevlig och matvänlig liten skapelse som bara spär på den totala charmnivån i området.

Vi har tidigare skrivit om hur bra årgången 2021 är i både Chianti Classico och i Montalcino. Nu börjar lanseringarna av den här årgången ta slut men även 2022 är bra och för de av oss som vill ha en bra Chianti Classico att plocka fram är det dags att fylla på lagret. Det gjordes en del bra viner i Chianti Classico 2023 men det var ganska få och 2024 är inte i närheten av att vara en toppårgång. I Bäst i test vecka 44 har vi tre viner från Chianti Classico och ett vin från Brunello di Montalcino.    

Detta är Bäst i test

Du hittar över 10 000 viner i Systembolagets beställningssortiment. Vinerna är inte provade av Systembolaget utan har tagits in av de svenska importörerna. I artikelserien Bäst i test väljer vi varje vecka ut ett antal viner i just beställningssortimentet som vi recenserar och ger ett omdöme. Generellt sett tar det 3-8 dagar innan vinerna kommer fram efter att du beställt dem. 

Vårat fokus i artikelserien ”Bäst-i-test” är främst viner som kostar mellan 120 och 350 kronor, men ibland när vi hittar något speciellt som sticker ut utanför det spannet kan vi ta med och recensera även det. I artikelserien har vi lite mer fokus på producenterna och berättelserna om vinet än vad vi brukar ha i våra ordinarie recensioner. Vi har säkerställt med importörerna att vinerna vi publicerar finns i lager.

Bäst i test vecka 44 - fyra bra viner från Toscana

  • Fynd 2026
    Bäst i test 2026
    Terreno Chianti Classico Riserva Bonille di Sopra 2021

    Terreno Chianti Classico Riserva Bonille di Sopra 2021

    italien
    750 ml
    14.5%
    #90373

    Rik, laddad och nyansrik Chianti Classico med mörka körsbär, mogna tranbär, tallskog, försiktiga fat, spänst, och fin och stiltypisk ton av sangiovese. En supertrevlig och harmonisk Chianti Classico Riserva från en mycket bra årgång till ett lysande pris. Vinet släpptes i det tillfälliga sortimentet i augusti men finns fortfarande kvar både i butiker och i websaldot. 

    Drick 2026-2033.

    92
    260 kr

Terreno har anor som går långt tillbaka men det var 1988 som familjen Ruhne köpte gården och började skriva gårdens moderna historia. Totalt omfattar gården runt 150 hektar mark, varav 20 hektar är vingårdar. Sofia Ruhne ansvarar för gården och för vinerna. Totalt producerar man 100-150 000 flaskor vin per år. Förutom vin gör man också en mycket bra olivolja. Vinerna importeras av Budbreak AB.

  • Fynd 2026
    Bäst i test 2026
    Dievole Novecento Riserva Chianti Classico 2022

    Dievole Novecento Riserva Chianti Classico 2022

    italien
    750 ml
    14.5%
    #95458

    Ungt med djup mörkt rödbärig frukt med körsbär, vildhallon, lagerblad, ceder, pomerans, tobak, salvia och fat. En bra uppföljare till den strålande 21an som lanserades förra året – det här vinet är något mörkare, något tätare – inte nödvändigtvis bättre men faktiskt mer i min smak än förra årets lansering. Det här är mycket bra och mycket prisvärt och för de av oss som gillar den här typen av Chianti Classico är det köpläge nu. Det här vinet släpptes i det tillfälliga sortimentet i oktober men finns fortfarande kvar i butikerna och går att beställa till alla butiker. 

    Drick 2026-2032.

    92
    275 kr

Dievole, vilket betyder guds vilja, är en urgammal gård vars historia går åtminstone tillbaka till 1090 då det finns ett kontrakt som visar att gården bytte ägare. Idag är 400 hektar av gårdens mark planterade med vinrankor som är ekologiskt certifierade. Man odlar huvudsakligen Sangiovese men även andra traditionella druvor som canaiolo, ciliegiolo och colorino. Utöver viner från Chianti Classico gör man även vin från Maremma och Montalcino.

  • Fynd 2026
    Bäst i test 2026
    Cafaggio Chianti Classico Riserva 2021

    Cafaggio Chianti Classico Riserva 2021

    italien
    750 ml
    14%
    #70755

    Friskt, ren och elegant Chianti Classico med violer, björnbär, vildhallon, torkade örter, choklad, grafit, smakrikedom, diskreta fat, aningen sälta och fina körsbärssyror.

    Drick 2026-2029.

    92
    269 kr

Villa Cafaggio, vilket är namnet på vinerna från egendomen Basilica Cafaggio som är en historisk toskansk vinproducent belägen i Panzano in Chianti, mitt i hjärtat av det prestigefyllda vinområdet Chianti Classico. Egendomen ligger i Conca d'Oro, den gyllene dalen, en naturlig amfiteater som anses vara ett av de högst skattade lägena i Chianti Classico. Gårdens anor sträcker sig långt bak i tiden. Det äldsta bevarade dokumentet i egendomens arkiv är ett pergament från 1408. Egendomen omfattar cirka 60 hektar mark varav 30 hektar är vingårdar.

  • Fynd 2026
    Bäst i test 2026
    Brunello di Montalcino Col d'Orcia

    Brunello di Montalcino Col d'Orcia

    •2021
    italien
    750 ml
    14.5%
    #12357

    Dov och rödmörkt komplex frukt med torkade körsbär, vildhallon, smultron, pomerans, läder och fat. Mycket bra, stiltypisk och pigg Brunello som kombinerar kraft, elegans, balans och precision på ett imponerande sätt. 2021 är ett mycket bra årgång både för Col d'Orcia och för brunello generellt. Drick 2026-2034.

    93
    299 kr

Familjen Cinzano är ursprungligen från Piemonte och har vinodlartraditioner som går tillbaka till 1500-talet. I mitten av 1750-talet började bröderna Giovanni Giacomo och Carlo Stefano Cinzano experimentera med ingredienser till en röd vermouth, baserad på aromatiska örter från alperna. Detta blev startskottet för det globala sprit- och vermouthimperiet Cinzano. 1757 startades företaget och förblev i familjens ägo fram till i mitten på 1980-talet. Redan i början på 1970-talet kände Alberto Marone Cinzano att familjen åter skulle tillbaka till sitt ursprung och bli vinodlare. 1973 köptes egendomen Col d’Orcia i Montalcino. Idag hör Col d’Orcia till en av regionens viktigaste producenter med 140 hektar vingårdsmark i bra lägen. Sedan 2010 är Cold’Orcia ekologiskt certifierat och idag arbetar men efter relativt strikta biodynamiska principer.