Laddar annons
Boxar som funkar till alla tillfällen - 5 tips på husvinsboxar
19 May, 2025

Boxar som funkar till alla tillfällen - 5 tips på husvinsboxar

Boxviner är rejält på tapeten för tillfället. Visst, dess vara eller icke-vara går att diskutera, men faktum är att majoriteten av allt vin som säljs i Sverige är faktiskt på box. Nu har vi valt ut 5 boxar som vi anser är utmärka som husvin och som passar till många olika tillfällen.

Ändå sedan boxvin äntrade den svenska marknaden i slutet av 1990-talet så har den typen av förpackning blivit en stor succé. I andra delar av världen har boxar inte alls gått samma väg till mötes, utan det är främst den nordiska marknaden som tagit till sig boxviner. Exakt vad det beror på är svårt att säga, men faktum kvarstår att majoriteten av allt vin som säljs på Systembolaget i dag faktiskt kommer på box. Vi på Vinbanken har vid flera tillfällen lyft just detta och framförallt att det i dag finns många premiumboxar att välja på. Vi har nu valt att lista fem boxar av det lite billigare slaget som vi anser är utmärka som husboxar. De passar med andra ord till flera olika tillfällen och är utmärkta att ha hemma om man skulle bli sugen på ett glas till middagen eller om man har större sällskap över. Samtliga boxviner är på tre liter, finns på många Systembolag, är enkla att få tag på och kostar under 250 kronor boxen. 

Boxar som funkar till alla tillfällen – 5 tips på husvinsboxar

  • Castillo de Gredos Red Wine

    Castillo de Gredos Red Wine

    spanienSpanien
    3000 ml
    13%

    Kanske ett otippat val, jag vet, men när jag nyligen testade det här vinet igen för första gången på flera år så blev jag uppriktigt förvånad. Boxviner under 200 kronor har ofta en tendens att vara lite väl söta, syltiga och sliskiga, men det här är motsatsen. Ett okomplicerat, tillgängligt, bärigt, torrt boxvin med massvis av syrliga körsbär, en lätt hint av svartpeppar och även solmogna blåbär. Min första spontana tanke var att det här är ett klockrent all round vin som funkar såväl som sällskapsvin som till mat. Och för 196 kronor så levererar detta en hel del vin för pengen.

    196 kr
  • Il Barone  Ecologico Organic White

    Il Barone Ecologico Organic White

    2024
    spanienSpanien
    3000 ml
    11.5%

    Redan förra året hade jag med det här vinet på min topplista över de mest prisvärda vita boxarna. Samma sak hände i år. Ungdomligt fruktig med en rejäl dos av gröna friska päron. Här får du dock även en ton av honungsmelon och lite vita blommor i såväl doft som smak. Det är ett okomplicerat men ändå somrigt och fräscht vitt boxvin som definitivt förtjänar att hyllas för sin kvalitet kontra pris.

    209 kr
  • Ecologica Familias Torrontés Chardonnay

    Ecologica Familias Torrontés Chardonnay

    2024
    argentinaArgentina
    3000 ml
    12%

    Ett blommigt och aromatiskt vin med tydliga toner av fläderblommor, apelsinskal, gröna syrliga äpplen, en lätt rökig ton och grapefrukt i slutet. Hög syra, friskt, rejält blommigt och lite åt apelsinhållet. Ett bra exempel på ett boxvin från ett lite oväntat ursprung gjort på den oväntade druvan torrontes, som för övrigt är värd att upptäckas för sin enligt mig intensiva blommiga ton. 

    249 kr
  • 99 Rosas Rosé Organic

    99 Rosas Rosé Organic

    2024
    spanienSpanien
    3000 ml
    13%

    Ett torrt och fräscht rosévin. Det här är en spansk ungdomlig och tillgänglig rosébox med fräscha toner av somriga röda bär. Smultron, skogshallon, jordgubbar, vattenmelon och vit persika. Ibland är jag lite tveksam till vissa roséviner för att de ska bli för godisaktiga, men det här imponerar verkligen med tanke på priset.

    225 kr
  • Lisa 1503  Rosato d’artista

    Lisa 1503 Rosato d’artista

    spanienSpanien
    3000 ml
    11.5%

    Ett annat boxvin under 200 kronor som imponerar. Ett rosévin med en karaktär som man kanske inte direkt är van vid men som växer på en och bara blir bättre och bättre för varje klunk. Här är det en tydlig örtighet direkt i doften där vi får lakritsrot, salvia, färska örter, blodapelsin, mogna smultron, körsbär och lingon. Den där gröna örtigheten får stå i rampljuset rejält vilket ger det här vinet en väldigt fräsch touch. Somrigt, örtigt och förvånansvärt bra.

    199 kr

Tips på fem boxar av det billigare slaget

  • Castillo de Gredos

  • Il Barone

  • Torrontes

  • 99 Rosas Rosé

  • Lisa Rosato