Laddar annons
Kända vinhus gör entré hos Viking Line – blir nya fartygsviner
3 Feb, 2025

Kända vinhus gör entré hos Viking Line – blir nya fartygsviner

Palmer & Co, Cantina Zaccagnini och Mezzacorona är bara några av vinhusen och varumärkena som nu gör entré hos Viking Line när de introducerar sina nya fartygsviner. 

De svenska vinkonsumenterna är i dag välbekanta med Systembolagets stora utbud av vin. Det många dock kanske inte känner till är att det finns en jättestor vinmarknad direkt utanför Systembolagets väggar, nämligen på passagerarfartygen som huserar på Östersjön. Nu har jätten Viking Line presenterat sina nya så kallade fartygsviner som kommer finnas tillgängliga på fartygen under 2025 och 2026.

– Vi säljer cirka tre miljoner liter vin varje år på våra färjor som vi har, berättar Carl Mörn, Head of Retail Operations på Viking Line.

Speciellt framtagna viner för Viking Line

Viking Line har i dag hela sex olika fartyg och färjor som trafikerar olika sträckor på Östersjön. Med sina tre miljoner sålda liter vin räknas de i dag som en jätte inom vinförsäljning inom Norden. Bland de nya fartygsvinerna hittar vi dessutom varumärken och vinhus som många svenska vinkonsumenter med största sannolikhet känner till sedan tidigare, då de är väletablerade på den svenska marknaden via Systembolaget

De nya fartygsvinerna
De nya fartygsvinerna.

Som ny fartygschampagne utsågs Palmer & Co Brut Sélection. Om du inte känner till exakta den här champagnen från Palmer & Co så är det inte så konstigt då den är framtagen specifikt för just Viking Line. Själva processen gick till som så att totalt 400 olika champagner från diverse champagnehus skickades in. Av dessa gick 30 vidare till nästa runda och en jury bestående av 12 experter utsåg sedan en champagne, och den här gången blev det Palmer & Co som blev utvald. 

– Det är fantastiskt kul då den nordiska marknaden är väldigt viktig för oss. Att vår champagne kommer serveras på Viking Lines fartyg de närmaste åren är oerhört kul. Sedan tidigare har vi flera champagner på den svenska marknaden, men det här nya vinet är framtaget specifikt för Viking Line. Den är främst gjord på chardonnay, vilket de flesta av våra viner är, och den har legat 48 månader på sin jästfällning, berättar Raymond Ringeval som är exportchef för Palmer & Co i samband med eventet. 

Stenhård konkurrens när vinerna skulle väljas

När vi på Vinbanken fick möjlighet att testa de nya fartygsvinerna i samband med ett event för drygt en vecka sedan på fartyget Gabriella så insåg vi hur otroligt noggrann och omfattande själva processen är, och att det finns en tanke bakom varje vin som valts ut. Bland de övriga vinerna hittar vi dessutom Mezzacorona Teroldigo-Merlot, ett vin som inte heller finns på den svenska marknaden. Även rosévinet, som kommer från välkända Cantina Zaccagnini som i dag bland annat känns igen som ”Pinnvinet”, är framtaget för Viking Line och är gjort på merparten montepulciano. Samtliga aktörer som var på plats under eventet betonade hur stort det är att just deras vin blivit utvalt i stenhård konkurrens, och att folk i Norden framöver kommer få möjlighet att testa deras viner när de kliver på Viking Line. 

Totalt var det fem nya fartygsviner som introducerades, och utöver dessa kommer även nya så kallade bufféviner göra entré framåt vårkanten hos Viking Line. 

Viking Line räknas i dag som en jätte när det kommer till vinförsäljning i Norden.
Viking Line räknas i dag som en jätte när det kommer till vinförsäljning i Norden. Foto: Pressbild

Här nedan kan du hitta Vinbankens oberoende recensioner av vinerna

Champagne: Palmer & Co Brut Sélection, Champagne, Frankrike

En energisk, ungdomlig och tillgänglig champagne som drar åt det gulfruktiga hållet. Här får vi en tillgänglig ren frukt med gula äpplen, gröna päron, lätt smöriga toner med brioche, rivet apelsinskal och solmogen citron i slutet. Här finns även en tydlig nötighet som kommer fram i slutet. De 48 månaderna som det legat på sin jästfällning har gett vinet de fina tonerna av hasselnötter och briochebröd. En riktigt bra champagne!

Mousserande: Pere Ventura Classic Brut Cava, Penedés, Spanien

En stiltypisk cava med gröna ungdomliga äpplen, passionsfrukt, små gummitoner och ett citrusdrivet avslut. Friskt, tillgängligt och rejält fruktigt med där de citrusdominerande tonerna sitter i förarsätet. 

Vitt: Thomas Sattler Grüner Veltliner, Burgenland, Österrike

En gruner som bjuder oss på solmogen rund frukt där de gula äpplena, passionsfrukten, den mogna ananasen och mangon kommer fram. I avslutet får vi både solkysst citron men även de druvtypiska vitpeppriga dragen. Ett trevligt tillgängligt vin. 

Rosé: Cantina Zaccagnini Vino Rosato Bio, Italien

Ett enligt mig stiltypiskt italienskt rosévin som är pomeransdrivet, ungdomligt och fräscht. Här får vi somriga bär med mogna jordgubbar, smultron, persika och solmogen apelsin. I avslutet kommer det fram toner av blodapelsin. Ett ljust rosévin som är både fruktigt och syrligt. 

Mezzacorona Teroldego Merlot, Trentino-Alto Adige, Italien

Ett Alpvin från välkända Mezzacorona där vi får ett fylligt, generöst mörkfruktigt vin med en fatkaraktär. Här kommer björnbären, de mörka plommonen och de solmogna blåbären fram, och i avslutet får vi en hint av choklad och vanilj. För dig som gillar mörka, kompakta, fruktiga och fylliga viner med en fatkaraktär så kommer det här gå hem.