Kycklingtacos

Kycklingtacos med majssalsa och chipotle

Favoritmarkera

Kycklingtacos med rökiga inslag i form av chipotle. Det finns få rätter som går hem hos hela familjen lika mycket som tacos gör. I det här fallet får vi en aningen speciell variant av familjefavoriten.

Tacos är enkelt, snabbt och otroligt gott. Och framförallt kan man göra tacos på väldigt många olika sätt. Vissa föredrar vegetariska tacos medan andra vill ha kött gjort på långkok. Frågan är dock inte om kycklingtacos är favoriten hos de allra flesta, framförallt hos familjerna. Här nedan kan du se en video på hur du kan laga rätten.

https://www.tiktok.com/@adriancederlund/video/7130161550819724550?is_from_webapp=1&sender_device=pc&web_id=7115301347239429637

Kycklingtacos med majssalsa och chipotle

För två personer

Ingredienser

Kött

400 g kycklinglårfilé
1 kruka timjan
1 kruka koriander
2 msk rapsolja
1 msk go-chu-jang
1 chili
2 msk rapsolja
2 paprikor
1 rödlök
1 lime – juice
Salt & svartpeppar

Majssalsa

2 majskolvar – kokta
2 vitlöksklyftor
1 chili
2 dl grädde
Salt & svartpeppar

Sås

4 msk majonnäs
1 tsk chipotle paste
1 tsk honung
Salt & svartpeppar

Servering

Tortillabröd
Tomat
Lime

Så här gör du:

  1. Finhacka timjan, koriander, chili och lägg i en bunke. Strimla kycklingen fint tillsammans med paprika och rödlök. Lägg i övriga ingredienser och blanda om. Låt stå svalt i kylen i 20 minuter och marinera.
  2. Skala majsen och lägg i en kastrull. Riv ner vitlök och chili. Tillsätt grädde, salt och svartpeppar och låt sjuda på medelhög värme.
  3. När majsen blivit mjuk är det dags att mixa den med en stavmixer tills det blir en slät och fin salsa.
  4. Blanda ihop majonnäs, chipotle, honung, salt och svartpeppar i en skål.
  5. Ta fram kycklingen från kylen och stek på hög värme tills köttet fått fin yta och grönsakerna är mjuka.
  6. Servera kycklingen i ljumna tortillabröd toppade med salsa, sås, tomat och färsk limejuice. Smaklig måltid

Vin till kycklingtacos med majssalsa och chipotle

Aveleda, Alvarinho, 2021 (73576) 109:-

Ett av de mest prisvärda vinerna på Systembolaget, utan att för den delen överdriva. Härlig frukt, fantastiskt syra och fin mineralitet. Ett vin som allt fler får upp ögonen för, vilket man förstår. I det här fallet passar det alldeles utmärkt med kycklingtacos. Kycklingen är ganska neutral i smaken, men ihop med alla kryddor och den rökiga chipotlen så blir det en smakexplosion. Därför väljer vi det här alvarinho-vinet som bjuder på en fräschör och friskhet som gifter sig perfekt med det rökiga och heta i tacosen. Du kommer även få en hel del syra i form av lime, vilket passar väl om du pressar lime över tacosen.

Instagram

TikTok

Youtube

Fler recept från Adrian Cederlund

Lämna ett svar