

Måndagen den andra juni kommer årets andra lansering i det fasta sortimentet. Ett drygt trettiotal viner ska ut på hyllorna i butikerna och trots att den kvalitativa nivån generellt är låg har vi hittat några bra viner som "behängs" med vår fyndmedalj.
Vi bjuder på ett axplock av de bästa vinerna i samband med systembolagets lansering i det fasta sortimentet 2 juni. Vi har provat oss igenom alla vinerna, valt ut och gjort en topplista.
Det blir inga direkta hurrarop över nivån på vinerna - förpackning och märkningar av olika slag verkar fortfarande vara det primära sökkriteriet för Systembolagets offertförfrågningar till det fasta sortimentet - inte produktens kvalitet. Detta till trots finns det ändå några bra saker i den här lanseringen. Stjärnan är en lysande cava: Mirgin Reserva från Alta Alella. Bland de vita vinerna kan vi glädjas år att druvan vermentino verkar ha fått ett litet uppsving och det för oss till nästa lilla utropstecken i lanseringen: Poggiotondo Vermentino. Ytterligare ett vitt vin får en fyndmedalj och det är Huber Riesling Family Selection som kommer på en 1,5 litersbox.
Bland de röda vinerna är det lite lite mer svårnavigerat att hitta fram till rekommendationerna. Bästa vinet är Matilda Nieves Mencia men både Umani Ronchis Sangiovese Bio (tre-liters box) och la Brique på tetra är bra viner för pengarna. Ett vin som lanserades i det fasta sortimentet första mars som jag gärna påminner om är är De Loach Pinot Noir som är lysande för 119 kronor.
Bästa nya vinerna på hyllan - 2 juni
MOUSSERANDE VIN
VITA VINER


Poggiotondo Vermentino delle Conchiglie
2024Lätt aromatiskt med frisk ren frukt av äpplen, melon, vita blommor, citrusskal, salvia, bra syra och lite sälta. En bra vermentino som hittar spänst och struktur med hjälp av både syra och sälta. Servera kylskåpskallt till en fritto missto eller pasta med pesto, mozzarella och basilika. Drick 2025-2027. Trevligt med en bra vermentino idet fasta sortimentet och dessutom ett av få vinerna i den här lanseringen som smakar riktigt vin med egen personlighet.
RÖDA VINER

Umani Ronchi Sangiovese Biologico
2024Varmt mogen rödbärig frukt där toner av körsbär samsas med hallon, tranbär, pigga syror och lite tuggiga tanniner. I den bästa av världar hade smakerna fyllt ut och följt med genom hela smakregistret men för pengarna är det här ändå ett seriöst och bra vin gjort på italiens mest odlade druva sangiovese.























