Laddar annons
Bäst i test vecka 22 - fokus på Dandelion del två
28 May, 2025

Bäst i test vecka 22 - fokus på Dandelion del två

Under våren och början på sommaren kommer vi att publicera två Bäst i test där vi tar upp viner från Dandelion och Elena Brooks. Det här är del två med tre viner från Dandelion och ett från "systerprojektet" Heirloom. 

Dandelion vineyards drivs av paret Elena och Zar Brooks. Elena är uppväxt i Bulgarien. Hennes mamma arbetade på en vingård och som ung hjälpte hon till med att översätta vinterminologi från engelska till bulgariska vilket satte fart på vinintresset och la grunden till hennes val av karriär. Nu är hon en uppmärksammad australisk vinmakare med säte i McLaren Vale. Namnet Dandelion (maskros) kommer från en önskan att inte se djävulen i varje ogräs utan istället uppmuntra maskrosor bland vinrankorna. Maskrosen hjälper till att hålla borta oönskat vinterogräs under årets kalla månader samtidigt som det bidrar till god marktäckning på sommaren – dessutom menar man skämtsamt att maskrosens bollformade fröställningar (på engelska kallade ”wishing clocks”) kan hjälpa till att uppfylla önskningen om en god årgång varje vår. Elena Brooks driver flera vinprojekt och det är inte alltid hon väljer att använda varumärket Danelion – vi kommer att återvända till Elena vid fler tillfällen i Bäst i test under våren. Det här är smakrika, välgjorda, intressanta, områdes- och druvtypiska viner till mycket bra priser – det är många bra saker på en gång och vi kan lägga till ytterligare en: det är rakt igenom superbra viner till vårens och sommarens grillstunder. Dandelion importeras av Tryffelsvinet.

Detta är bäst i test

Du hittar över 10 000 viner i Systembolagets beställningssortiment. Vinerna är inte provade av Systembolaget utan har tagits in av de svenska importörerna. I artikelserien Bäst i test väljer vi varje vecka ut ett antal viner i just beställningssortimentet som vi recenserar och ger ett omdöme. Generellt sett tar det 3-8 dagar innan vinerna kommer fram efter att du beställt dem. 

Vårat fokus i artikelserien Bäst i test är viner som kostar mellan 120 och 350 kronor, men ibland när vi hittar något speciellt som sticker ut utanför det spannet kan vi ta med och recensera även det. I artikelserien har vi lite mer fokus på producenterna och berättelserna om vinet än vad vi brukar ha i våra ordinarie recensioner. Vi har säkerställt med importörerna att vinerna vi publicerar finns i lager.

Bäst i test vecka 22 - fokus på Dandelion och Heirloom från Australien

  • Fynd 2025
    Bäst i test 2025
    Lion's Tooth of McLaren Vale Shiraz Riesling

    Lion's Tooth of McLaren Vale Shiraz Riesling

    2022
    australienAustralien
    750 ml
    14%
    Aromatiskt, koncentrerat och mörkbärigt med björnbär, violer, choklad, lagerblad och fat. Smaken är tät, lätt pepprig och koncentrerad med bra balans och fin körsbärssyra. Sedan går det ju inte att låta bli att tycka att kombon shiraz-riesling är lite skojjig. Drick 2025-2030.
    91
    199 kr
  • Fynd 2025
    Bäst i test 2025
    Pride of the Fleurieu Cabernet Sauvignon

    Pride of the Fleurieu Cabernet Sauvignon

    2020
    australienAustralien
    750 ml
    145%
    Rik doft med solmogen varm frukt med svarta vinbär, björnbär, eukalyptus, choklad, tobak, varma örter och rostade fat. Drygt medelfyllig smak med typiskt cabbiga drag, bra syra och lång kryddig eftersmak. Drick 2025-2030.
    89
    159 kr
  • Fynd 2025
    Bäst i test 2025
    Dandelion VineyardsRed Queen of Eden Valley Shiraz

    Dandelion VineyardsRed Queen of Eden Valley Shiraz

    2021
    australienAustralien
    750 ml
    145%
    Rik varmt mogen frukt med violer, björnbär, vildhallon, tjära, asiatiska kryddor, eukalyptus, choklad, och lätt rostade fat. En tät och koncentrerad shiraz med komplexitet, balans och en fin kombination av kraft och elegans. Servera till en grillad biff eller en höstig viltgryta. Drick 2025-2037. Det här är ett lysande vin och vi på Vinbanken tror att vi blir först med att berätta att den 2/6 går priset på detta vin ner från 699 kronor till 359 – det finns inte många flaskor i Sverige – det kommer att ta slut. Beställ högst en eller två flaskor annars kommer importören att nolla er beställning.
    94
    349 kr
  • Bäst i test 2025
    Heirloom Vineyards Assen's Fortalice Adelaide Hills Chardonnay

    Heirloom Vineyards Assen's Fortalice Adelaide Hills Chardonnay

    2024
    australienAustralien
    750 ml
    135%
    Pigg och stram chardonnay i en återhållet elegant stil med persika, nektarin, mandarin, grapefrukt, försiktig fathantering, bra syra och lite mineralsälta. En trevlig och mycket prisvärd chardonnay som passar till en risotto med saffran och skaldjur. Drick 2025-2028.
    89
    219 kr