Laddar annons
En spontan privatimport - en lysande Brunello i absolut toppklass
11 Oct, 2026

En spontan privatimport - en lysande Brunello i absolut toppklass

I artikelserien "En spontan PI" tipsar vi med jämna mellanrum om viner som inte går att få tag på via Systembolaget utan där man måste beställa via ”PrivatImport”.

  • Fynd 2026
    L'Aietta Brunello di Montalcino 2021

    L'Aietta Brunello di Montalcino 2021

    italien
    750 ml
    14%

    Friskt och aromatiskt med både röda och rödmörka bär som smultron, mörka hallon och bigarråer men även citrustoner av blodapelsin och pomerans som följs av pinje, lakritsrot, granskog, mynta, tobaksblad och diskreta fat. Smakerna har en bit kvar till att helt hitta varandra men detta är en lysande kombination av elegans, smakrikedom, djup, struktur, komplexitet och längd. Låt vinet få tid i glaset – det fortsätter att ladda upp nya dimensioner även efter en lång tid i glaset – ge det tid och kontemplera – det här är en lysande sangiovese och en Brunello i den absoluta toppklassen. 

    Priset borde landa runt 1 150 kronor per flaska – det är mycket pengar - men det är betydligt mindre än vad vi får betala för viner från andra kända producenter som kanske ändå inte når riktigt denna kvalitativa höjd. Jag är inte helt förtjust i att använda "fyndtermen" på den här typen av vin men i mitt excelark blir det här faktiskt ett fynd. Notera att antalet flaskor som når Sverige är begränsat och det här kommer att ta slut. Min rekommendation är att inte beställa mer än två flaskor åt gången. Tenuta L’Aietta importeras av den Malmöbaserade importören Vinspektrum.   

    Drick 2027-2040

    98
    1100 kr

Tenuta L’Aietta

Det här är andra gången jag skriver om L’Aietta i det här sammanhanget och jag har inte känt till producenten i mer än ett par år. Första gången jag provade L’Aietta var på en liten tillställning där några skribenter träffades och det öppnades flera mycket bra viner – ett av dem var just L’Aietta. Vinerna provades blint och det avslöjades tidigt att vinet var från Toscana och att det var från 2018. Jag var nyligen hemkommen från Toscana och hade varit ett par vändor nere i Montalcino – jag hade provat åtskilliga viner från både 2018 och 2019. Vinet bar alla spår av att vara en Brunello men i mitt tycke var det FÖR bra för att vara från den ganska svåra årgången 2018. Det här är Tenuta L’Aietta i ett nötskal för mig – den här producenten gör toppviner även årgångar som är svåra.  2017, 2018 och 2020 är alla strålande. Riktigt bra årgångar som 2019 och 2021 – ännu lite vassare.

L’Aietta drivs sedan tidigt 2000 tal av Francesco Mulinari. Den vackert belägna och ”mikroskopiska” vingården köptes av Francescos pappa med syftet att husera familjens traditionella picknick på söndagar. En dag när Francesco var nära slutet av sin skolgång hittade han några gamla vinrankor på jordplotten. Han började undersöka områdets historia och fann att gården låg innanför Brunello di Montalcinos klassificerade DOCG och var registrerad som en vingård. 2004 planterade Francesco fler vinrankor och idag har han vinrankor både på L’Aietta och i ett par andra lägen. Produktionen är fortfarande försvinnande liten, L’Aietta hör faktiskt till de minsta producenterna i området. Totalt producerar Francesco runt 1 500 flaskor av sin brunello. Han gör även en Rosso di Montalcino och ett par andra viner.

Så enkelt är det att genomföra privatimport av ett vin

L’Aietta importeras av Vinspektrum som du hittar i listan av leverantörer när du registrerar din privatimport. Vinspektrum kommer att lägga på en kostnad för leveransen till butiken som de bakar in i den totala summan. Priset per flaska beror därför på hur många flaskor du beställer men borde hamna på runt 1 100-1 200 kronor per flaska. Tänk på att L’Aiettas totala produktion är försvinnande liten och att detta normalt är ett vin som allokeras till kunder. I just det här fallet tänker jag att det är ett privilegium att få köpa en eller ett par flaskor. Registrera därför högst två flaskor – risken är annars att importören väljer att svara att de inte kan leverera din beställning.

Här hittar du Systembolagets instruktioner för privatimport återigen det här är en mycket enkel och smidig process. Du behöver registrera dig på systembolagets hemsida för att kunna göra en privatimport. Att hitta själva formuläret är nästan det svåraste, klicka därför på länken ovan så kommer du direkt till formuläret. Om du inte redan har gjort det börja med att registrera dig, klicka därefter på länken till formuläret. Tänk på att skriva in årgången i anslutning till namnet på vinet. Du får snabbt en bekräftelse av Systembolaget. Så fort de har fått svar från importören får du en offert som du ska godkänna. Därefter är det bara att invänta att flaskorna dyker upp på den systembolagsbutik du har valt att få dem levererade till. När du väl har godkänt offerten kan du inte ångra dig utan måste fullfölja ditt köp. 

Notera också att en importör kan välja att svara att vinet inte finns tillgängligt för privatimport.

Länken till privatimport hos Systembolaget