De tvÄ hetaste nyheterna pÄ Systembolaget pÄ mÄndag den 1 oktober Àr en utmÀrkt folkchampagne och en röd Nobile av allra bÀsta mÀrke. BÄde i smak, pris och butikstÀckning Àr Beaumont de Crayeres Grand Reserv en osedvanligt konsumentvÀnlig champagne för alla utom snobbarna. Asinone Vino Nobile di Montepulciano, 2009 frÄn Polizano Àr hela distriktets bÀsta vin och för den kvaliteten ett fynd Àven för 299 kronor.
Den 1:a oktober Àr andra halvÄrets lansering av viner i det fasta sortimentet. Dvs viner som sedan skall finnas kontinuerligt pÄ butikerna. Det mest intressanta vita vinet Àr en ny riktigt billig och bra champagne.. Den kostar bara 189 kronor vilket gör mig direkt misstÀnksam. Det finns numera en hel del champagner under 200 kronor pÄ Bolaget. Fram till att Louis Massing, 199 kronor, kvalificerade in sig frÄn bestÀllningssortimentet har det varit klokt att helt undvika alla champagner under 200 kronor. De övriga Àr inte intressanta och klart sÀmre Àn de bÀsta mousserande kring hundringen. De köps vÀl mest för sjÀlva namnet skull.
Nu mĂ„ste jag erkĂ€nna att nykomlingen Beaumont de Crayeres Grand Reserv Ă€r en riktigt bra och mycket prisvĂ€rd champagne. Den i sĂ€rklass bĂ€st av de âbilligaâ. Den har finessen, detaljerna, balansen och lĂ€ngden hos en bra champagne, trots det lĂ„ga priset. Den Ă€r helt enkelt felprissatt nedĂ„t. Redan det gör det till en potentiell folkchampagne.
Champagne kan med en mycket stor förenkling delas in i tvÄ huvudtyper, fruktiga respektive mineraliska. Det inte frÄga om antingen eller. Alla bra champagner Àr bÄde fruktiga och mineraliska. Det Àr frÄga om var betoningen finns. Beaumont de Crayeres tillhör den fruktiga och dÀrmed mycket lÀttbegripliga omedelbart intagande sorten för nÀstan alla konsumenter. En champagne med stark mÀktig mineralisk betoning brukar tillhöra champagnesnobbarnas favoriter. DÀremot tycker mÄnga vanliga konsumenter ofta att de blir lite svÄra att uppskatta. En av orsakerna bakom fruktighetsbetoningen Àr att den högra andelen av Pinot Meunier, 60%, utöver Chardonnay, 25% och Pinot Noir 15%. Det Àr en folkchampagne i smakprofilen.
Vid lanseringen pÄ mÄndag kommer den i alla Systembutiker. Det Àr en folkchampagne i distributionen. Eftersom Beaumont de Crayeres lanseras i det fasta sortimentet skall den framöver finnas hela tiden. Det kan nog ÀndÄ bli lite knepigt med tillgÄngen i början nÀr en sÄ bra folkchampagne slÀpps till sÄ lÄgt pris.
Samtidigt som det kommer nyheter pĂ„ mĂ„ndag i det fasta sortimentet slĂ€pps ocksĂ„ nĂ„gra mer exklusiva tillfĂ€lliga nyheter. Den frĂ€msta nyheten dĂ€r Ă€r rödvinet Asinone Vino Nobile di Montepulciano, 2009 för 299 kronor. Det Ă€r topproducenten Polizianoâs prestige Nobile pĂ„ deras bĂ€sta druvor. Vino Nobile Ă€r det första italienska vindistriktet som blev vida berömt. Man gör dĂ€r sina klassiska viner pĂ„ sangiovese. Nobiledistriktets egen variant pĂ„ den druvan gĂ„r under namnet Prugnolo Gentile. Distriktet har en tid varit lite i svackan. Idag leder Poliziano utvecklingen tillbaka mot stora berömda moderna viner pĂ„ det gamla konceptet, men med mycket bĂ€ttre vingĂ„rdshantering Ă€n tidigare. Asinone har enligt min mening i flera Ă„r nu varit hela vindistriktets allra bĂ€sta vin. Stort komplext och finessigt med betydande, nyanser, och stor struktur för ett lĂ„ngt liv med fortsatt utveckling, potential för lĂ„nglagring i vinkĂ€llaren.
Asinone finns bara pÄ hyllan i de tre vinkÀllarbutikerna och i Söderhallarna. Men Du som inte bor i nÀrheten av dem, kan sjÀlv gÄ in pÄ Systemets hemsida och dÀr bestÀlla den till din egen butik. Numera finns ju det allra flesta exklusiviteterna Àven i webbutiken.










