Ny artikelserie: Månadens PI - PI som i privatimport
14 Mar, 2025

Ny artikelserie: Månadens PI - PI som i privatimport

Det har väl knappast gått någon förbi att det idag är den 14 mars – en stor högtid, nämligen Internationella Pi-dagen eller π-dagen. I USA skrivs detta datum 3/14. Fjortonde mars är därför det självklara datumet för pi-dagen att infalla. På Vinbanken tänker vi att vi firar på ett vinöst sätt. När man talar PI i svenska vinkretsar handlar det inte om matematiska symboler utan en funktion som Systembolaget har i sitt paket av erbjudanden till svenska konsumenter: ”Privat Import”. 

Händer det inte att du besöker en restaurang och provar ett vin som du skulle vilja ha hemma men det finns inte i Systembolagets sortiment? 

Vinet finns sannolikt i Sverige och du kan ofta få tag på det till en rimlig kostnad och genom en enkel insats som tar några minuter framför datorn eller telefonen. Allt du behöver göra är att registrera en förfrågan på Systembolagets hemsida. Systembolaget kommer då att försöka hitta vinet och ge frågeställaren möjlighet att köpa det, förutsatt att denna är villig att betala kostnaderna för det. Vet man att vinet finns i lager i Sverige och kan ange namnet på importören är processen att få hem det för det för det mesta både enkel och smidig och kostnaderna blir inte speciellt höga. Beroende på hur snabb importören är tar det sällan mer än 7-14 dagar innan man kan hämta ut sina flaskor.

I den här artikelserien tänkte vi göra processen ännu enklare. Vi provar många bra viner som aldrig tar sig in i systembolagets sortiment – en gång i månaden lyfter vi ett sådant vin. Vi kommer att ha haft kontakt med importören innan vi lägger ut artikeln och vi beskriver hur du går tillväga för att registrera privatimporten. För det mesta kommer det att röra sig om mer ”svårfångade” och exklusiva viner – vi rör oss i prisklasser mellan 350 och 1 500 kronor.

Så enkelt är det att genomföra privatimport av ett vin

Din privatimport av L'Aietta Brunello di Montalcino 2019

L’Aietta importeras av Vinspektrum som du hittar i listan av leverantörer när du registrerar din privatimport. Vinspektrum kommer att lägga på en kostnad för leveransen till butiken som de bakar in i den totala summan. Priset per flaska beror därför på hur många flaskor du beställer men borde hamna på runt 900-1 000 kronor per flaska. Tänk på att L’Aiettas totala produktion är försvinnande liten och att detta normalt är ett vin som allokeras till kunder. I just det här fallet tänker jag att det är ett privilegium att få köpa en eller ett par flaskor. Registrera därför högst två flaskor – risken är annars att importören väljer att svara att de inte kan leverera din beställning.

Här hittar du Systembolagets instruktioner för privatimport återigen det här är en mycket enkel och smidig process. Du behöver registrera dig på systembolagets hemsida för att kunna göra en privatimport. Att hitta själva formuläret är nästan det svåraste, klicka därför på länken ovan så kommer du direkt till formuläret. Om du inte redan har gjort det börja med att registrera dig, klicka därefter på länken till formuläret. Tänk på att skriva in årgången i anslutning till namnet på vinet. Du får snabbt en bekräftelse av Systembolaget. Så fort de har fått svar från importören får du en offert som du ska godkänna. Därefter är det bara att invänta att flaskorna dyker upp på den systembolagsbutik du har valt att få dem levererade till. När du väl har godkänt offerten kan du inte ångra dig utan måste fullfölja ditt köp. 

Notera också att en importör kan välja att svara att vinet inte finns tillgängligt för privatimport.

Länken till privatimport hos Systembolaget

Första gången måste vara speciell och vi inleder med ett otroligt spännande vin som visserligen är kostsamt men det är inte dyrt - det klarar till och med av en fyndmarkering trots att prislappen ligger på runt 900 kronor. Månadens PI den 14 mars 2025 är L’ Aietta Brunello di Montalcino 2019. 

Månaden PI - PI som i privatimport

  • Fynd 2025
    L'Aietta Brunello di Montalcino

    L'Aietta Brunello di Montalcino

    2019
    italienItalien
    750 ml
    135%
    Aromatiskt med intensivt mörkt rödbärig frukt av bigarråer, smultron, hallon, vilda örter, blodapelsin, tobak, läder, fat och en näst intill elektrisk energi med mineraler och en tydlig men försiktig tanninstruktur som ger vinet ett bra grepp och en tydlig ryggrad. En sagolikt bra Brunello från ett lysande år som ger allt det där mystiska och lite mytiska som gör Brunello så spännande: kombinationen av aromer, underliggande oförlöst kraft, smakrikedom och djup men ändå elegans. Drick 2025-2038.
    98
    950 kr
Francesco Mulinari med vindruvor
Francesco Mulinari med vindruvor

Historien bakom Tenuta L’Aietta

L’Aietta drivs sedan tidigt 2000 tal av Francesco Mulinari. Den vackert belägna och mikroskopiska vingården köptes av Francescos pappa med syftet att husera familjens traditionella picknick på söndagar. En dag när Francesco var nära slutet av sin skolgång hittade han några gamla vinrankor på jordplotten. Han började undersöka områdets historia och fann att gården låg innanför Brunello di Montalcinos klassificerade DOCG och var registrerad som en vingård. 2004 planterade Francesco fler vinrankor och idag har han vinrankor både på L’Aietta och på ett par andra lägen. Produktionen är fortfarande försvinnande liten och Azienda Agricola L’Aietta är en av de minsta producenterna i området. Totalt producerar Francesco runt 1 500 flaskor av sin brunello. Han gör även en Rosso di Montalcino och ett par andra viner. 

Vingården i Montalcino
Vingården i Montalcino