Efter den tuffa uppgiften att i en följd prova Systembolagets alla boxar i ordinarie sortiment fĂ„r man en bra bild av lĂ€get just nu. Det finns riktigt bra boxar i mĂ„nga prislĂ€gen. Elkeâs och mina favoriter hittar Du pĂ„ Vinbanken i morgon, söndag. Det finns en hel del hyggliga boxar, men det finns ocksĂ„ nĂ„gra riktigt förfĂ€rliga. HĂ€r hittar Du de allra vĂ€rsta boxarna som Du bör undvika i alla lĂ€gen.
Vad som Àr ett bra eller ett dÄligt vin Àr i mÄngt och mycket en smakfrÄga. Vissa gillar viner med bett, andra föredrar mjuka och generösa. Fruktiga toner uppskattas av en del, andra vill ha mer mineraliska eller animaliska toner i sina viner. Bland boxarna fanns förr rÀtt mÄnga, numera lite fÀrre, sötknÀckiga lÀtt brÀnda rödviner utan nÀmnvÀrd eftersmak. SÄdana viner tycker jag Àr trista, men andra Àr rÀtt förtjusta i dem och mÄnga importörer upplever att det Àr en mycket gÄngbar vintyp pÄ marknaden. Just den vintypen har fÄtt mÄnga lite mer sofistikerade vindrickare att rikta sitt förakt mot sjÀlva förpackningen, boxen, istÀllet för dessa viner.
Hur det Àn Àr med de olika preferenserna gÀller att vinet bör ha ett visst innehÄll och nÄgorlunda balans och sakna direkt konstiga murriga toner som gör att vinet smakar defekt eller som en missanpassad huligan. NÀr jag har haft riktigt dÄliga viner, med denna mÄttstock, pÄ provningar Àr det förvÄnande hur enkelt Àven ganska oerfarna vinprovare har att bli överens om vilka som Àr riktigt dÄliga. De Àr vanligen mer oeniga om vilka som Àr de bÀsta vinerna.
Det finns tre röda boxar som man definitivt bör undvika vad man Ă€n tycker i övrigt. Nyast Ă€r Systemets billigaste box Il Barone Rosso för 129 kronor. Namnet förefaller vara ett försök att snylta pĂ„ en annan riktigt bra âvinbaronâ Ricasoli frĂ„n Toscana, som mycket vĂ€lförtjĂ€nt Ă€r stor i Sverige. Il Barone Ă€r helt enkelt det allra vĂ€rsta bulkvinet frĂ„n Italien tappat pĂ„ flaska. Det Ă€r uselt i alla avseenden och konkurrerar hĂ„rt om att vara allra sĂ€mst, med det nu i mĂ„nga Ă„r riktigt usla spanska vinet Castillo de Gredos Red Wine för 139 kronor. MĂ€rkligt nog har detta vin lĂ€nge haft en stor publik trots att det för alla i branschen lĂ€nge varit sjĂ€lva definitionen av ett uselt rödvin.
I det hÀr prislÀget kan man aldrig förvÀnta sig nÄgot anstÀndigt vin. Som Elke skrev i veckan sÄ blir det med vÄra skatter och övriga fasta kostnader inga pengar över för sjÀlva vinet. Det finns numera Àven ett annat spanskt vin som Àr i samma uselhetsnivÄ och ÀndÄ kostar lite mer. 2011 Gosa Monastrell, 179 kronor, lÄter pÄ namnet som en mjuk kudde frÄn IKEA. Nu Àr det ett ekoligiskt vin, förfÀrligt för invÀrtes bruk.
NĂ€r det gĂ€ller vita torra boxar Ă€r det ocksĂ„ tre som stĂ„r ut som sĂ€rskilt Ă€ckliga. Jag tycker att den rĂ€tt dyra boxen SomeZin Chardonnay Ă€r helt obalanserad och trist och överekad för 209 kronor. Dyrt och uselt med viss kraft, vilket ökar problemen. Billigt, uselt i vek stil Ă€r just nu California White för 159 kronor. Ănnu vĂ€rre Ă€r billiga Castillo de Gredos White för 139 kronor. För bĂ„de rött och vitt saknas just nu ur smaksynpunkt nĂ„gon anstĂ€ndig box under 159 kronor.
NÀr det gÀller halvtorra vita viner Àr i min smak mÄnga av dem dÄliga dÀrför att de saknar innehÄll eller hygglig balanserande syra. Det senare krÀvs för att det ska bli ett just halvtorrt vin. Den halvtorra boxavdelningen har ÀndÄ blivit lite mindre usel under de senaste Ären. Bereich Nierstein för 159 kronor Àr fortfarande lÄngt ifrÄn anstÀndigt innehÄll. Allra billigast och betydligt Àckligare Àr Tania för 139 kronor Direkt förfÀrligt till all mat och lika uselt utan.
I och med de senaste Ärens rosétrend har det dykt upp mÄnga roséboxar. HÀr Àr smakkvaliteten rÀtt oberoende av priset. Ingen av de tre vÀrsta Àr sÀrskilt billig. Opal Springs Cab S Rosé för 189 kronor Àr tillsammans med Croix de Sud Rosé, 134 kronor för 2lbox tillrÀckligt usla för att de skall undvikas. Allra vÀrsta roséboxen i ordinarie sortimenet Àr ÀndÄ De Bortoli Selection Rosé för 199 kronor.
Dessa 11 boxar skall Du alltid undvika Àven som gÀst. De Àr en miljöfara. I morgon söndag ger Elke och jag vÄra bÀsta tips om vilka boxar vi tror Du har störst glÀdje av.










