Laddar annons
Från Saint-Tropez till Stockholm – så erövrade Minuty den svenska rosésommaren
4 Jul, 2026

Från Saint-Tropez till Stockholm – så erövrade Minuty den svenska rosésommaren

Rosé är Côtes de Provence och Côtes de Provence är rosé. Den bilden har etsat sig fast hos många runtom i världen, och här i Sverige är det väldigt mycket så tack vare vinhuset Minuty.

  • M de Minuty  Rosé

    M de Minuty Rosé

    2025
    frankrike
    750 ml
    13%
    #2590

    En trotjänare på hyllan och det enligt mig bästa Cotes du Provence-roséet i det fasta sortimentet. Visst, detta kostar lite mer men det levererar också fin mognad i frukten där de lyckas hålla borta den där lilla bittercitrusaktiga beskan som ibland kan smyga sig fram. Istället är det typiska toner av skogshallon, smultron och grapefrukt. 

Sommarvärmen har nått stora delar av Sverige och i Stockholm flockas värmetörstande människor kring uteserveringarna. På Hotell Lydmar i de centrala delarna av staden har även Villa Minuty öppnat upp sina dörrar. Det är namnet på hotellets takterrass som omges av grönskande växter, blåvitrandiga stolsdynor, en ståtlig fontän och rosévin som får en att drömma sig bort till den franska Rivieran. Där väntar François Matton, den före detta ägaren till Minuty, och Frank Floc'hlay som är nytillträdd vd på vinhuset. Sverige är nämligen en av de allra viktigaste marknaderna för roséhuset Minuty, som i allra högsta grad varit med och satt rosévinstrenden som vi just nu upplever i Sverige.

– Det är resultatet av ett långt arbete. För Côtes de Provence har inte alltid varit i den positionen som vi är i dag. Men vi har hållit fast vid vår filosofi under alla år, berättar Francois Matton. 

"Det är mer än bara ett vin vi vill lyfta"

I dag associerar många rosévin till just södra Frankrike, närmare bestämt just Côtes de Provence. Om du går längs med uteserveringarna i Saint-Tropez så kan du inte missa namnet Minuty. Bara drygt 16 minuter från stadskärnan ligger nämligen vinhusets vingårdar. Just närheten till Saint-Tropez och all lyx som associeras med den lilla orten, har gett Minuty en enorm fördel på deras resa mot toppen. 

Minuty har sitt säte bara drygt en kvart från St Tropez
Minuty har sitt säte bara drygt en kvart från St Tropez

– Det är mer än bara ett vin vi vill lyfta, utan det är en livsstil. Vi har under väldigt många år arbetat stenhårt med att etablera oss i både Frankrike men även internationellt, och då faktiskt visa upp en livsstil genom våra viner. 

– Ta bara Villa Minuty här i Stockholm som exempel. Vi är väldigt selektiva med var nånstans vi väljer att starta upp Villa Minuty. Det måste vara platser som vi vill kopplas ihop med. I dag finns det här konceptet på endast fyra platser i världen. 

Vill ta med sig känslan från Rivieran till sina hemländer

Resan till toppen har inte varit spikrak, utan det har tagit många år av noggrant arbete att faktiskt positionerna Côtes de Provence som det ledande roséområdet i världen. När många stått och stampat på en och samma plats så har Minuty bland annat försökt etablera sig på marknader dit många fransmän reser. 

– Det som Champagne är för mousserande vin, det är Côtes de Provence för rosévin. 50 procent av all vår försäljning sker i Frankrike i dag, men vi sa tidigt att vi ville nå till fler länder än så. Vi var tidigt ute att vi ville att folk skulle kunna ta del av den där Côtes de Provence-känslan även på sin hemmaplan. Vi insåg att de som besöker Rivieran, gärna vill ta del av samma upplevelse även när de kommer hem, och då finns Minuty på deras hemmaplan.

Även om Minuty i dag är ett av de allra främsta vinhusen när det kommer till rosévin så finns det fortsatt många utmaningar. Och ambitionerna är väldigt höga enligt den nya vd:n Frank Floc'hlay.

– En sak som är säker är att vi aldrig kommer rucka på vår kvalitet. Det har varit den allra viktigaste grundbulten i vårt arbete, att oavsett volym så kommer den aldrig gå ut över kvalitén på vinerna. Även om vi såklart är nöjda med positionen vi befinner oss på så vill vi såklart alltid bli bättre och fortsätta kommunicera ut budskapet om Minuty. 

Har konkurrensen blivit hårdare under de senaste åren?

– Självklart finns det några andra varumärken som också varit med och byggt upp Côtes de Provence-rosé till vad det är i dag, men det finns också varumärken som kommit och gått. Det handlar om att hela tiden fortsätta hålla en jämn kvalitet, synas på rätt ställen, finnas på rätt restauranger och associeras med den här livsstilen som vi vill lyfta, säger Francois Matton. 

Vad skulle du säga är den största utmaningen för er framöver?

– Det är att fortsätta kommunicera. Det är ett ständigt arbete att synas på rätt platser och faktiskt få ut budskapet kring Minuty. I Sverige till exempel är det resultatet av ett långt och gediget arbete mellan oss och vår importör. Sen är det även klimatet såklart. I år kommer vi troligtvis skörda redan 6 augusti och det är rekordtidigt. Detta får dock inte påverka kvalitén som alltid är den viktigaste, avslutar Frank Floc'hlay.