Laddar annons
Vin till kräftor – de 8 bästa vinerna till kräftskivan
15 Aug, 2025

Vin till kräftor – de 8 bästa vinerna till kräftskivan

Augusti är kräftsäsong och nu har vi valt ut de 8 bästa vinerna till den stundande kräftskivan. Det är våra bästa tips på vin till olika typer av kräftor. 

Att matcha vin med kräftor är inte alltid det enklaste och orsaken till det stavas umami. Denna grundsmak ogillas rejält av röda viner med stramhet och fatkaraktär. Därför är det främst vita viner och viner med en lätt sötma som passar bäst när vi ska välja vin till kräftor. Men det finns ju väldigt mycket mer på själva kräftskivan än bara kräftorna. Vi har även alla pajer, kanske lite räkor och en del andra mumsiga tillbehör. Oavsett vad så har vi valt ut de åtta bästa vinerna till kräftskivan och allt som kan finnas med på den. 

Hur ska man då tänka? Jo, enligt oss är det viktigt att välja viner som matchar sältan som finns i kräftorna. Vi har främst fokuserat på vita viner här nedan man vi har även valt ut ett bubbel till kräftor som kommer passa finfint. Sauvignon blanc är en personlig favorit med sin gröna och örtiga karaktär, men även riesling, både torr och med lätt sötma, kommer passa fint när du ska välja vin till kräftskivan. 

Vin till kräftor – de 8 bästa vinerna till kräftskivan

  • Muscadet Sèvre et Maine

    Muscadet Sèvre et Maine

    sur lie, 2024
    frankrikeFrankrike
    750 ml
    11.5%

    Om jag måste välja endast ett vin att ha med på kräftskivan så väljer jag det här, och det beror inte enbart på priset på 99 kronor utan framförallt kvalitén och karaktären. Fruktigt, örtigt och fräscht med en hög syra samt ett avslut med en liten sälta. Päron, färska örter, lime och sälta. Det blir knappast bättre än så ihop med kräftorna och räkorna. 

  • Dr L  Riesling

    Dr L Riesling

    2023
    tysklandTyskland
    750 ml
    10.5%

    Eftersom det finns så pass mycket sälta i kräftor så finns det en sak man kan satsa på i ett vin som alltid går hem: sötma. I Dr L riesling så får man just en lätt restsötma som kommer gifta sig magiskt med den intensiva sältan hos kräftorna. I vinet får du en blommig karaktär med fläderblommor, syrliga äpplen och rejält med lime. 

    109 kr
  • Jurtschitsch Riesling Platin

    Jurtschitsch Riesling Platin

    2024
    osterrikeÖsterrike
    750 ml
    12.5%

    När vi ändå är inne på rieslingspåret så måste vi tipsa om det här vinet. Här finns ingen sötma, men istället har vi ett fräscht vin med lätta tropiska inslag, örtiga toner, en lätt sälta och rejält med citrus i slutet. Om du vill ha en torr riesling till kräftor så är det här ett säkert kort. 

    149 kr
  • Fournier Pouilly-Fumé  Les Deux Cailloux

    Fournier Pouilly-Fumé Les Deux Cailloux

    2024
    frankrikeFrankrike
    750 ml
    12.5%

    Vi nämnde sauvignon blanc tidigare i texten och beskrev det som en riktigt bra druva till kräftor. Här får du ett praktexempel på det. Ett vin fullpackat med mineralitet, sälta, örter och fräscha toner. Ett lite lyxigare vin som med sin mineralstinna karaktär kommer gå hem på kräftskivan. 

    259 kr
  • Château Bonnet  Blanc

    Château Bonnet Blanc

    2024
    frankrikeFrankrike
    750 ml
    13%

    När vi ändå är inne på sauvignon blanc spåret så måste vi tipsa om det här favoritvinet. Druvtypiskt med väldigt mycket aromatiska gröna toner där örterna verkligen kommer fram. Årgång 2024 är bättre än någonsin dessutom. Friskt, fräscht och örtigt. 

    109 kr
  • Saint Clair  Vicar's Choice Sauvignon Blanc

    Saint Clair Vicar's Choice Sauvignon Blanc

    2023
    nya-zeelandNya Zeeland
    750 ml
    12.5%

    Listans sista sauvignon blanc-tips kommer från Nya Zeeland. Druvan har olika karaktär beroende på var den odlas, och just på Nya Zeeland så får vi en hel del av den där nakna, aromatiska gröna stilen. Ibland kan det bli för mycket, men inte i det här vinet. Ung och aromatisk ton av friska päron, kiwi och lime. Perfekt till kräftskivan. 

    109 kr
  • Reyneke Organic Chenin Blanc

    Reyneke Organic Chenin Blanc

    2024
    sydafrikaSydafrika
    750 ml
    13.5%

    I Sydafrika har chenin blanc snabbt seglat upp som en dominerande grön druva, och vi hakar givetvis på i den båten. Det här vinet ger oss lite varmare frukt utan att för den delen rucka på varken energi eller fräschör. Här finns dessutom en mineralsälta och en örtighet som kommer passa perfekt till kräftorna. Det här är en liten joker på listan som du inte vill missa. 

    129 kr
  • P.Lex Prosecco Brut

    P.Lex Prosecco Brut

    italienItalien
    750 ml
    11%

    Bubbel till kräftor? Javisst, och då väljer vi en prosecco eftersom vi får en lätt restsmöta i vinet. Det här har vi tidigare i år utsett till bästa prosecco i det fasta sortimentet på Systembolaget, och om du vill ha ett bra bubbel till kräftskivan så ska du satsa på detta. Vi får en tropisk touch i doften med friska toner av päron, syrliga äpplen, vit persika, ananas, hasselnötter och blodapelsin. Det är pigg, ren och energisk frukt som avslutas med en ren syra.

    125 kr

Vin till kräftskivan - våra 8 bästa tips

  • Muscadet

  • Dr L Riesling

  • Jurtschitsch Riesling Platin

  • Pouilly-Fumé

  • Chateau Bonnet

  • Saint Clair

  • Reyneke Chenin Blanc

  • P.Lex Prosecco