Laddar annons
Alto Adige är Italiens bäst bevarade vinhemlighet
11 Jan, 2026

Alto Adige är Italiens bäst bevarade vinhemlighet

En av Italiens soligaste platser. Höjd på flera hundra meter över havet. Och oändliga möjligheter att skapa unika viner. Alto Adige är den lilla doldisregionen i norra Italien som nu vågar ta mer och mer plats med sina viner. Vi har träffat Julia Walch från familjehuset Elena Walch. 

Man skulle lätt kunna tro att det är en av Italiens absolut kallaste platser. Man skulle även kunna tro att det finns stora begränsningar till vad man kan odla. Men ju mer man gräver på djupet kring Alto Adige desto mer inser man att det är en dold italiensk juvel som bara väntar på att upptäckas. Det är december i Stockholm när vi träffar Julia Walch. Hon är i dag andra generationens Walch inom familjevinhuset som har hennes mammas namn, nämligen Elena Walch. De är i dag en av de största producenterna av vin från Alto Adige, och de är även ett av de mest erkända vinhusen från området. Julia har varit i Stockholm förut, och när vi träffar henne så är hon lite förvånad över att det inte är kallare än vad det faktiskt är.

– Det är ungefär som vi har det där hemma just nu, berättar hon.

Julia Walch, till höger, med sin syster och mor.
Julia Walch, till höger, med sin syster och mor.

I samband med träffen, som sker på en italiensk restaurang i centrala Stockholm, så kommer vi snabbt in på kvällens huvudämne: Alto Adige. 

– Jag tror faktiskt inte att folk förstår vilken unik region det är. Många tror att det bara är kallt, enbart för att vi i princip befinner oss i Alperna, men det är ett av Italiens mest soliga områden. 

"Man måste förstå vad Alto Adige är för något"

Den här bilden av ett svalt område hade jag också fram tills för några månader sedan. Då fick jag nämligen möjlghet att träffa Julia Springeth från kooperativet Cantina Terlan som befinner sig några mil norr om Elena Walch. Även om de båda vinhusen är konkurrenter så strävar de mot samma mål, nämligen att sätta hela området Alto Adige på världskartan. Det är dock enklare sagt än gjort enligt Julia Walch. 

– Man måste förstå vad Alto Adige är för något. Det är inte bara en italiensk vinregion bland alla andra. Det är svårt att säga vilka som är våra största konkurrenter bland de andra italienska vinregionerna, men jag skulle kanske säga att det är Friuli. De ligger nära oss och de har liknande druvor som vi har. 

  • Elena Walch Lagrein

    Elena Walch Lagrein

    2023
    italien
    750 ml
    13.5%
    #50472

    Ett riktigt intressant vin gjort på den lokala druvan lagrein. Här får vi en lilafruktig aromatik med massvis av viol, lavendel, mörka körsbär och en tydlig örtig avslutning. Ett friskt vin med en fräsch och precis syra och en energisk fruktighet rakt igenom. I doften är det mycket syrah-vibbar, men smaken och avslutet vittnar om en frisk sval fruktighet, vilket gör det här till ett superintressant och bra vin. Fin struktur med småmjuka tanniner och bra koncentration i frukten. 

    91
    229 kr
Alto Adige är i dag en av Italiens mest soliga platser.
Alto Adige är i dag en av Italiens mest soliga platser.

I dag är Alto Adige den näst minsta vinregionen i hela Italien sett till odlingsareal. Det säger en hel del om både utmaningarna men även om potentialen som finns i området. För samtidigt som produktionen inte är oändlig så ger den alla producenter möjlighet att faktiskt fokusera på kvalitet. 

– Så är det, för vi har verkligen ett klimat och möjligheter som ingen annan i Italien har. Vissa av våra vingårdar ligger på över 900 meters höjd, och vi har både internationellt erkända och lokala druvsorter här. Vi har dessutom dessutom unika vingårdar där vi är ensamma ägare, så vi kan välja lite vilka druvor vi själva vill ha här. 

Ett unikt område med oändlig potential

En sak som slår mig under kvällens gång är inte bara hur unikt området faktiskt är, utan det är även vilka möjligheter som faktiskt finns där. För trots att man befinner sig i Alperna så kan man även odla en druva som syrah, som ofta förknippas med betydligt varmare områden. 

– Det är just för att det är ett så pass soligt område som vi kan göra dessa saker. Det handlar alltså inte enbart om höjden utan vi har något unikt här. 

Adige

Har ni någon konkret plan för hur ni faktiskt ska etablera er mer internationellt och försöka få ut era viner i större utsträckning?

– Vi pratar ofta om det sinsemellan, för vi vill ju samma sak och det är att lyfta Alto Adige och de druvor vi har här. Men någonstans landar man i att det gäller att få folk att våga testa en flaska från Alto Adige, och då rekommenderar jag att man kanske tar en lagrein eller en pinot bianco. 

Vill lyfta druvan lagrein

När kvällen lider mot sitt slut har vi hunnit med att prata i flera timmar om just potentialen som finns i området, och vi har även hunnit med att testa allt från pinot bianco till lagrein. Den sistnämnda druvan är en sådan druva som i princip enbart finns i Alto Adige. 

– Den skulle jag verkligen säga är en unik druva, och det är en druva som många reagerar på. Den har en spännande karaktär och kombinerar både mörk frukt och fräsch syra. 

Vad är drömmen för din egen del när det kommer till området?

– Det är nog att fortsätta åka runt i världen och lyfta både våra viner men även hela regionen. Vi är relativt stora i flera länder, men i Sverige har Alto Adige inte riktigt fått samma fäste som i till exempel USA. Nu hoppas jag dock att fler faktiskt vågar ge området en ärlig chans. Även om vi är små så är vinerna verkligen unika, avslutar Julia Walch.