Laddar annons
Ge bort rom, whisky eller port i julklapp – fyra tips
19 Nov, 2025

Ge bort rom, whisky eller port i julklapp – fyra tips

Inför julen kan det kanske vara aktuellt att ge bort en lite annorlunda julklapp i form av ett roligt så kallat multipack. Det vill säga flera små flaskor i en snygg förpackning där man får upptäcka bra drycker på egen hand. 

Med jämna mellanrum testar vi annat än vin också. Det är bland annat cider, öl, rom, whisky, vodka och en del annat. Det som ofta slår oss är att det finns ett väldigt bra och roligt utbud på Systembolaget av så kallade multipacks, det vill säga en förpackning som består av flera olika småflaskor. I dessa flaskor får man flera olika varianter från en och samma producent, vilket ger en möjlighet att hitta sin egen favorit från just den producenten. Detta är enligt oss en klockren present att ge bort, och i dessa jultider har vi valt ut fyra olika multipacks som vi varmt kan rekommendera och som enligt oss passar utmärk att ge bort som julklapp. Det är allt från rom till portvin och whisky. Samtliga fyra multipacks som du ser nedan går dessutom att hitta i det fasta sortimentet på Systembolaget. 

Ge bort rom, whisky eller port i julklapp – fyra tips

  • Planteray Experience

    Planteray Experience

    600 ml
    41%

    Planteray, som tidigare hette Plantation, har här tagit fram en rolig box med sex olika rom där man verkligen får uppleva skillnaden mellan bland annat ljus och mörk rom på ett intressant sätt. Just Planteray är ett väldigt bra exempel för dig som vill lära dig mer om rom men inte riktigt vet var du ska börja. Förpackningen består av sex flaskor där varje flaska innehåller 10 centiliter. 

    3 Stars
    Original Dark
    Grande Reserve
    Gran Añejo
    XO
    Special Dry

    499 kr
  • Graham's Selection of Finest Ports

    Graham's Selection of Finest Ports

    portugalPortugal
    1000 ml
    20%

    Jag personligen älskar port och jag är väldigt glad över att den här förpackningen finns på Systembolaget då den verkligen ger en möjlighet att botanisera i portvinets underbara värld. Vi snackar på tok för lite om portvin i dag enligt mig och här är en klockren möjlighet att inför julen faktiskt ge bort en av de mest underskattade dryckerna som finns där ute. Grahams är ett ikoniskt portvinshus och här har de skapat fem olika flaskor där varje flaska innehåller 20 centiliter. 

    Fine White
    20 Year Old Tawny
    Late Bottled Vintage
    Six Grapes
    10 Year Old Tawny

    495 kr
  • Tamnavulin  The Taste Box

    Tamnavulin The Taste Box

    skottlandSkottland
    500 ml
    40%

    Tamnavulin är likt Planteray ett jättebra exempel för dig som är nyfiken på whisky men inte riktigt vet var du ska starta. Här har de samlat fem av sina populäraste whiskysorter i en snygg förpackning som garanterat hade gjort en hel del personer där ute glada. För dig som gillar vin så är detta extra roligt då fyra av de fem olika sorterna har en tydlig koppling till vin då de lagrats på specifika fat där kända druvsorter tidigare lagrats, vilket ger whiskyn en speciell karaktär som du kommer upptäcka när du testar de olika flaskorna. Varje flaska innehålla 10 centiliter. 

    Double Cask
    Sherry Cask Edition
    German Pinot Noir Cask Finish
    Spanish Grenache Cask Finish
    Tempranillo Cask Edition

    359 kr
  • High Coast Origins Series

    High Coast Origins Series

    sverigeSverige
    200 ml
    48%

    Självklart måste vi ha med en svensk representant på den här listan också. High Coast är ett av landets mest kända destillerier. De fyra olika flaskorna som finns i den här boxen ger enligt mig en väldigt bra bild av såväl svensk whisky som den svenska naturen. Detta är verkligen en intressant upplevelse och en varm rekommendation för dig som vill se vad Sverige går för i whiskyväg. Förpackningen består av fyra flaskor där varje flaska innehåller 5 centiliter.

    Berg
    Hav
    Timmer
    Älv

    299 kr