

Trots att vinhuset El Coto grundades så sent som på 1970-talet så är de i dag den största ägaren av vingårdar i Rioja. Nu vill de ta nästa steg genom att satsa ännu mer på ekologiska viner.
- 2021Här möts vi av en dov ton av rostade rökiga fat, plommon, tobak, läder, körsbär och vanilj. Det är en Rioja i den traditionella stilen men här finns en smakrik körsbärsfrisk djup frukt och dilltonerna som präglar de traditionella riojorna uteblir. Det här ett smakrikt och karaktärsfullt vin för ett väldigt lågt pris.
– Det är ingen som tvingar oss att göra det men för oss är det naturligt, och om vi ska vara helt ärliga så har vi jobbat på det här sättet i många år redan, men nu ska vi bli certifierade för det också.
Iñigo Echavarri arbetar för den spanska vinjätten El Coto, som i dag hör till både ett av de främsta och största spanska vinhusen sett till försäljning inom landets gränser, men även internationellt. Till skillnad från många andra Riojajättar har de som filosofi att aldrig släppa unga viner, så kallad Joven, utan deras yngsta vin är Crianza, vilket innebär att vinet måste lagrats minst två år, varav tolv månader på ekfat. Den här filosofin har gjort att produktionen av vin tar längre tid, men det är samtidigt ett medvetet val enligt Iñigo Echavarri.
– Så har vi alltid jobbat och så kommer vi nog alltid jobba. Vi tror på Rioja som område och vinerna som produceras här, för vi vet att ett riktigt bra Rioja-vin skapas i vingården och inte i vineriet. Visst, du kan ha väldigt bra fat och riktigt bra vinmakare, men om du inte har bra vingårdar och druvor så spelar det ingen större roll. Och för oss kommer våra vingårdar alltid vara det i fokus.

Det är just vingårdarna som tycks vara det viktigaste för El Coto. För sedan flera år tillbaka så har de gjort om sina viner till ekologiska, även om marknaden inte direkt tvingat dem till det.
– Jag kan tycka att det är lite synd, för många efterfrågar ekologiskt vin men sen när det väl kommer till kritan att betala en euro extra för ett sådant vin så är det fortsatt många som inte vill det. Men vi tror på det här stenhårt, och som jag sagt tidigare så är det ingen jättestor omställning för oss då vi jobbat på det här sättet i många års tid, men nu ska vi bara få det på papper att vi är helt ekologiska.
El Coto är bara i början av sin gröna omvandling
Nyligen lanserades just El Coto Crianza Organic på den svenska marknaden, vilket är vinhuset yngsta röda vin och det första ekologiska Riojavinet från El Coto som når Sverige. I dag är El Coto den största ägaren av vingårdar i hela Rioja och omvandlingen av vingårdar till ekologisk odling har bara börjat för El Coto.
– Jag vet inte med säkerhet om vi är de med allra flest ekologiska odlingar i hela Rioja, men jag vet inte på rak arm någon som har mer än oss. Över 50 hektar av våra odlingar är i dag ekologiska, och vi är extremt stolta över El Coto Crianza Organic för vi tror på att det är framtiden för oss i Rioja, avslutar Iñigo Echavarri.