
Bara drygt 1 000 kilometer från ekvatorn har det brasilianska vinhuset Miolo en av sina anläggningar. Och det är här som chenin blanc-druvorna till det nya bubblet på den svenska marknaden, Cuvée No7, kommer ifrån. Vi har träffat Lucio Motta, exportchef hos Miolo, och pratat med honom om det unika klimatet och hur det ens är möjligt att skapa vin så pass nära ekvatorn.
Halvtorrt tropiskt klimat. Ja, det är klimatet i nordöstra Brasilien, i området som heter Vale do Sao Francisco. Om vi ska hitta andra regioner i världen som har det här klimatet så måste vi åka till bland annat Angola, Madagaskar, Indien och Zambia. Det är knappast länder som vi förknippar med vinmakning, mycket på grund av just det väldigt varma klimatet. Men i nordöstra Brasilien så har de en sak som gör att de faktiskt kan odla druvor och producera vin i det här unika mikroklimatet kring floden Sao Francisco.
– Vi ligger på den åttonde breddgraden, det är väldigt nära ekvatorn, och ändå kan vi göra vin här, och allt är tack vare floden Sao Francisco. Tack vare den kan vi droppbevattna våra vinrankor och få till en naturlig mognad i vinerna, trots klimatet, säger Lucio Motta som är exportchef hos det brasilianska vinhuset Miolo.

De är just nu aktuella med ett nytt brasilianskt bubbel i det fasta sortimentet på Systembolaget, Cuvée No7, som är gjort med hundra procent chenin blanc-druvor. Det är det hittills enda brasiliansk bubblet som finns på den svenska marknaden som kommer från det här klimatet. Trots att Miolo i dag är lite av en pionjär inom den brasilianska vinindustrin så har de fortsatt utmaningar att nå en internationell marknad.
– Folk känner inte till alls mycket om brasilianska viner, vilket kanske inte är så konstigt med tanke på att vi är ett relativt ungt vinland. Vingårdarna i Vale do Sao Francisco köpte vi så sent som 1998. Just nu finns vi ändå i 35 olika länder och folk börjar upptäcka våra viner mer och mer.
Mousserande viner är Brasiliens flaggskepp
Totalt producerar vinhuset drygt 13 miljoner flaskor per år, varav 95 procent går till den inhemska marknaden. Enligt Lucio Motta så är det just mousserande vin som blivit lite av Brasiliens flaggskepp inom vinindustrin.
– Vi har ingen direkt uttalad druva som blivit en nationaldruva, utan det är just de mousserande vinerna som blivit lite av symbolen för Brasilien.

Vale do Sao Francisco ligger drygt 2 400 kilometer norr om Rio Grand do Sul i södra Brasilien, på gränsen till Uruguay. Just Rio Grande do Sul är i dag främst känd för just vinmakning i Brasilien, och i det området har Miolo tre olika vinerier. Där sker den främsta produktionen av vinerna. Men 1998 bestämde sig alltså Miolo för att köpa den drygt 200 hektar stora vingården i Vale do Sao Francisco i regionen Bahia.
– Vi har en portugisisk vinmakare som jobbar hos oss där och enligt honom är det världens tuffaste vinmakningsjobb då vi skördar så pass ofta.
Skördar flera gånger per år
Man brukar säga att de klassiska vinområdena ligger mellan 30 och 50 breddgraden norr, och mellan 30 och 45 breddgraden söder. I fallet med denna vingård, där Cuvée No7 produceras, så ligger vingården på den åttonde breddgraden. Det gör att man inte förhåller sig till den vanliga regeln om en skörd per år.

– Vi skördar i snitt två gånger på år men eftersom druvorna mognar i olika takt i det här klimatet så håller vi konstant koll på den fenoliska mognaden för respektive vingårdsläge och skördar kontinuerligt. Hos oss är det skörd varje vecka vilket är något unikt i vinvärlden.
Sydamerikas tredje största vinproducerande land
I dag är Brasilien Sydamerikas tredje största producent av vin, bakom Argentina och Chile. Man är med sin totala produktion knappt före Nya Zeeland. Trots att det ändå produceras en hel del vin i landet så tror Lucio Motta att det kommer ta ett tag innan världen upptäcker brasilianska viner.
– Vi är drygt fem vinhus som aktivt arbetar med att exportera vin. Det finns en stor utmaning med att kommunicera vilken typ av viner vi gör i Brasilien, vilka druvor vi använder och vad som gör våra viner unika. Hos oss har vi drygt 40 olika druvor planterade på alla våra vingårdar, både i söder och i norr. Det är ett unikt klimat och vi har en unik bredd som ger oss fantastiska möjligheter.

Vad tror du om inträdet på den svenska marknaden?
– Det är väldigt kul, då vi vet att Sverige är ett stort vinland sett till konsumtion. Och ni har ett väldigt intressant system med Systembolaget. När jag klev in i en butik första gången så sa jag att det kändes som att kliva in i ett apotek, då det var väldigt lugnt, stilla och rent. Det fanns inga kampanjer eller reklam någonstans.
– Jag både hoppas och tror att Sverige kan bli en stor marknad för oss, och jag tror att det här vinet kommer tilltala många svenskar med sin karaktär och stil, avslutar Lucio Motta.
Fakta om Cuvée No7
- Vinet är gjort enligt charmat-metoden, vilket innebär att den andra jäsningen sker på trycktank.
- Vinet är gjort med hundra procent chenin blanc-druvor från regionen Vale do Sao Francisco på den åttonde breddgraden, bara 1000 kilometer från ekvatorn.
- Man lyckas producera vin här tack vare närheten till floden Sao Francisco som är den längsta floden som helt rinner inom Brasiliens gränser.
- Totalt har vinhuset Miolo fyra olika vinerier runtom i Brasilien, där tre av dem ligger i den sydliga regionen Rio Grande do Sul.
- Det är i dag det enda brasilianska vinet i det fasta sortimentet, och det enda från området Vale do Sao Francisco.