Laddar annons
Den bortglömda regionen kan vara hela Frankrikes räddning
21 Dec, 2025

Den bortglömda regionen kan vara hela Frankrikes räddning

Sydvästra Frankrike var en gång i tiden en vinregion med skamfilat rykte. Det var en vinregion man inte pratade om. Nu går regionen i fronten för hela Frankrikes arbete med klimatförändringar, och man gör det med unika vingårdar, bortglömda druvor och en tro på framtiden. 

Det är förmodligen än i dag en av de mer bortglömda franska vinregionerna. I norr har de Bordeuax. Öster om sig hittar de Languedoc. Till väst breder Atlantens svalkande hav ut sig. Och i söder sträcker sig Pyrenéernas toppar upp mot skyn. Sydvästra Frankrike är ingen region man ofta pratar om, men det kan mycket väl visa sig att det är här som hela Frankrikes räddning finns. Mycket tack vare en unik upptäckt som gjordes på 1990-talet.

Extraordinär upptäckt inom vinvärlden

– Vi hittade bitar vinmark som var över 200 år gamla, och det mest intressanta är att dessa tre bitar av mark var helt oympade, berättar Mark Robbins som arbetar för ett av Frankrikes främsta kooperativ, Plaimont Producteurs, som gjorde den här upptäckten. 

Dessa bitar mark hade med andra ord inte påverkats av vinlusen som i stort sett ödelade hela Europas vinodlingar i slutet av 1800-talet. Men i den här delen av Frankrike består jordmånen av sand, vilket gör att vinlusen inte kunde röra sig lika fritt och angripa rotstockarna. Upptäckten var extraordinär och nyheten spred sig runtom i vinvärlden att man hade hittat vinodlingar som inte hade angripits av den förödande vinlusen. Det slutade dock inte där, utan man lyckades dessutom upptäcka druvsorter som man trodde var helt utrotade. 

Vingårdarna i sydvästra Frankrike
Saint Mont är en av appellationerna i Sydvästra Frankrike.

– En av dessa var druvan tardif. För 50-60 år sedan så mognade den väldigt sent och man kunde knappt göra vin på den på grund av det. Men nu när vi har varmare klimat så har det visat sig att den trivs utmärkt. Dessutom utmärker den sig för att ha låg alkoholhalt, runt 11,5 till 12 procent. 

21 druvsorter som man trodde var utrotade hittades

Upptäckten av totalt 21 olika lokala druvsorter som man trodde var utrotade gav eko i hela vinvärlden, och den äldsta biten vinmark som upptäcktes var så gammal som 270 år. Upptäckten var så pass värdefull att den vingården i dag är nationellt klassad som ett historiskt monument, och det är första gången någonsin som franska staten klassar en vingård som ett historiskt monument. I vanliga fall är det kyrkor och byggnader som får den här klassningen, men detta var första gången som en levande organism som en vingård klassades som ett nationellt historiskt monument.

– I dag har vi ett helt team som arbetar kring dessa druvor och de här bitarna mark. Det här är vårt sätt att arbeta mot klimatförändringarna. Vi tror att nyckeln till framtida viner är dessa lokala druvor som vi ser trivs i dagens klimat och skapar viner med låg alkohol. 

– Vi har satt upp ett konservatorium kring dessa vingårdar och de olika druvorna som vi upptäckte. Vi har bland annat även hittat en klon av sauvignon blanc i Pyrenéerna, och på så sätt har vi lyckats fylla i familjeträdet för den druvan. Ampelograferna kom dessutom fram till den här platsen i Pyrenéerna visade sig vara själva ursprunget för sauvignon blanc. Dessa ampelografer arbetar i dag aktivt med att lära sig mer om druvorna och vingårdarna.

Första gången någonsin en vingård klassas som ett historiskt monument.
Första gången någonsin en vingård klassas som ett historiskt monument.

Plaimont är som sagt i dag ett av Frankrikes mest erkända kooperativ och leder i mångt och mycket utvecklingen och forskningen när det kommer till lokala druvor. Totalt består kooperativet av 600 familjer som förfogar över 5000 hektar vinodlingar. Trots storleken och de många familjerna så menar Mark Robbins att många än i dag inte känner till sydvästra Frankrike som vinregion. 

– Även för fransmännen är det fortsatt en dold region. Vi rör på oss framåt men jag tror att många rynkar lite på näsan när de hör om appellationerna vi har. Det är knappt någon i Frankrike som hört talas om Pacherenc och Jurancon. Saint Mont till exempel, som finns i Sverige, är större i Storbritannien än i Frankrike. Mycket på grund av att man i Frankrike ofta dricker sina lokala viner och inte köper vin från andra regioner. 

Kända i Sverige för tre viner

I Sverige i dag är Plaimont främst kända för att ha tre viner på den fasta hyllan. Det är den hyllade röda boxen Madiran, som vi på Vinbanken utsett till bästa röda boxen två år i rad. Det är även det vita vinet Saint Mont som är med på vår topplista över de bästa vita vinerna under 100 kronor. Och det är dessutom det senaste tillskottet i form av burken Madiran. 

Plaimonts tre viner på den fasta hyllan.
Plaimonts tre viner på den fasta hyllan.

– Det finns väldigt mycket fördelar med att både vara ett kooperativ och att vara det i sydvästra Frankrike. En av dem är att vi faktiskt kan skapa väldigt mycket vin för pengarna fortfarande, vilket vi även ser på responsen från konsumenterna. Dessutom kan vi skapa en bredd av viner som verkligen visar upp hela vår region på ett bra sätt. 

Använder de nyupptäckta druvorna i sina viner

Trots att sydvästra Frankrike under en lång tid har fått stå i skuggan av sina betydligt mer välkända grannar så har i dag en viktig betydelse för hela den franska vinnäringen tack vare sitt unika klimat och de lokala druvsorterna som börjar få allt större fäste. 

– De druvorna vi upptäckte använder vi i allt större utsträckning i flera av våra viner. Vi har dem som blends ihop med andra druvor som den trivs med. Jag förstår att de inte var populära förr då det var för kallt här, men i dag trivs de utmärkt. 

– Dessutom får vi en hel del regn i den här delen av Frankrike och jag kan säga som så att många andra vinregioner är avundsjuka på oss på grund av det. 

Plaimont

Varför tror du att folk trots allt detta ännu inte upptäckt sydvästra Frankrike?

– Konkurrensen är väldigt hård, men jag tror verkligen att allt fler kommer börja få upp ögonen för de här vinerna, och där är Sverige bland annat en viktig nyckel. Vi har sett att de svenska konsumenterna verkligen gillar den här stilen av vin och de druvorna vi har. Då pratar bland annat om tannat och colombard också, som är betydligt mer välkända än de druvorna som vi upptäckt. 

– Sen har vi som sagt sett en förändring. Vi har börjat komma in på allt fler fina restauranger, för det finns en unik historia i flera av dessa viner och den nya generationens vindrickare intresserar sig för det. 

Att ni är ett kooperativ, känner du att ni missgynnas av det?

– Det finns fortsatt ett stort stigma kring just kooperativ, och det är väldigt synd. Ofta suckar folk när man säger att man tillhör ett kooperativ, men man ska veta att den franska vinnäringen absolut inte hade sett ut som den gör i dag om det inte vore för kooperativen under efterkrigstiden. De gav odlare möjlighet att fortsatt kunna skapa viner, och utan kooperativen är jag övertygad om att många hade lagt ner. 

Tips på tre viner från Plaimont

  • Saint Mont  Les Cépages Préservés

    Saint Mont Les Cépages Préservés

    2022
    frankrikeFrankrike
    750 ml
    12%

    Tydlig fatkaraktär i doften med vita blommor, vitpeppar, gula päron och passionsfrukt. Detta har en fin liten ”tyngd” i sig från fatkaraktären, men det är fortsatt supertrevligt med en lätt avrundad syra i slutet. Jag gillar verkligen den blommiga tonen i det här vinet och det fina avslutet med en lätt mineralisk sälta.  

  • Plaimont Madiran Vieilles Vignes

    Plaimont Madiran Vieilles Vignes

    2022
    frankrikeFrankrike
    3000 ml
    14%

    En box som håller högsta möjliga klass. Det är seriöst, har en struktur och har generös frukt. Mörka bär med björnbär, blåbär, lätt kvistiga gröna örter, nymald varm kryddighet med choklad och kaffe i slutet. En klockren box! Servera till långkok med högrev och kantareller. 

    329 kr
  • Saint-Mont Vieilles Vignes

    Saint-Mont Vieilles Vignes

    2020
    frankrikeFrankrike
    750 ml
    14.5%

    Ett generöst fruktigt, kompakt och rejält vin med tydliga toner av fat direkt i doften. Vi får vanilj, mörka solmogna bär, viol, svarta vinbär, mörka körsbär och solmogna blåbär. Tanninerna känns fortsatt unga trots fem år på nacken. Vi får en väldigt fin struktur och ett avslut där vi möts av lätta toner av charkuterier. Rejält charmigt vin. 

    169 kr