

Jean-Claude Mas vill lösa gåtan kring Languedocs identitet
Han producerar 25 miljoner flaskor vin per år och han är en av föregångarna som varit med och byggt upp vinregionen Languedoc till vad den är i dag. Men för Jean-Claude Mas handlar livet och vinmakningen nu om att ta hela regionen till nästa nivå och få alla att upptäcka den dolda potentialen som finns i södra Frankrike.
Vad är egentligen Languedocs identitet? Det är frågan vi ställer oss i samband med en middag i Stockholm när vårsolen just börjat skina. Jean-Claude Mas har i över 25 år byggt upp sitt vinhus Domaine Paul Mas till vad det är i dag, och på köpet har han fått titeln som en av pionjärerna i den sydfranska regionen Languedoc. På middagen är en handfull personer med, och till slut dyker huvudpersonen upp, lätt frustrerad och någon minut sen.
– Jag ber så hemskt mycket om ursäkt. Jag var just i samtal med Gerard Bertrand kring lite frågor om Languedoc. Vi båda är med i samma organisation som vill lyfta hela området, och nu var det lite tekniska frågor som dök upp som jag var tvungen att ta.

Att försöka beskriva betydelsen som Jean-Claude Mas haft för vinregionen Languedoc-Roussillon är lite som att försöka beskriva betydelsen som Zinedine Zidane haft för fransk fotboll. När han under många år reste runt i världen så växte en inre dröm hos honom, och det var att visa sin hemregions fulla potential. Oavsett om han befann sig på slott i Bordeaux eller arbetade i London, så fanns kopplingen till vin där. Men efter alla år i olika delar av världen så bestämde han sig att flytta hem och bygga upp sitt eget varumärke. Där och då var han den fjärde generations Mas inom vinindustrin, men han var den första att sätta familjens namn på ett vin då övriga generationer enbart hade sålt vidare druvorna.
"Vi ska vara stolta över våra viner"
I början av 2000-talet fanns det få som ens kände till Languedoc, och de som väl kände till området kopplade det till massproducerade viner av lägre kvalitet. Samtidigt som andra franska regioner skapade sig sin egen identitet genom flera hundra års historia av viner i absoluta världsklass så tampades Languedoc med just ett rykte om att enbart skapa viner i enorma volymer. De var lite av ett svart får inom den franska vinindustrin. 25 år senare är läget helt annorlunda och Languedoc är en av regionerna som växt allra mest både nationellt och internationellt sett till franska viner.
– Det är ett medvetet arbete att faktiskt visa att vi är mer än bara en region som skapar vin i enorma mängder. Det handlar om att vi ska vara stolta över våra viner, för vi har något unikt i Languedoc. Det är en stor region och vi har kapacitet att skapa mycket vin, men vi har även kapacitet att skapa bra vin och det vill jag visa.

I dag förfogar Jean-Claude Mas över knappt 1000 hektar vingårdar, men det räcker inte för hela hans produktion på 25 miljoner flaskor utan han är tvungen att köpa druvor från flera långtidskontrakterade odlare i området.
– För mig är Languedoc världens vackraste region, men vi har länge haft svårt att hitta en egen identitet. Vi vill inte förknippas med bulk utan man ska koppla Languedoc till kvalitet.
Hade du någonsin trott att du skulle bli så stor som du blivit?
– Aldrig. Jag producerade bara några tiotusentals flaskor till en början, och nu är vi uppe i 25 miljoner flaskor. Men jag är inte nöjd för det är ett ständigt arbete att faktiskt behålla kvalitet samtidigt som man skapar en så stor mängd.
Världens största producent av viognier
I dag är Domaine Paul Mas, som vinhuset heter, ett erkänt vinhus runtom i världen och bland annat är det de som står bakom ett av USA:s mest sålda roséviner. Dessutom har man lyckats bygga upp ett stabilt rykte på flera av de största marknaderna i världen.



Côté Mas Rosorange, 2024
En superintressant nyhet i Sverige där man får ett vin som är en blandning av rosé och orangevin. Det som gör det här vinet intressant är att man låter de båda vinerna slutföra jäsningen tillsammans. Här får vi aprikos, rivet apelsinskal, lindblommor, färska jordgubbar och blodapelsin. Ett vin som överraskar mig rejält med den fruktiga och blommiga nyansen, samtidigt som man verkligen fått till mognaden och balansen i vinet. En av sommarens mest charmiga nyheter! Intressant kuriosa är att Paul Mas tagit patent på begreppet Rosorange.
– Du vet att vi i dag är världens största producent av viogner-vin. Även om chardonnay är vår mest planterade druva så växer viognier enormt mycket och jag blir glad när folk får upp ögonen för den.
Är det kanske viognier som är Languedocs identitet?
– Kanske, nu när du säger det. För när folk väl testar ett viogner-vin så blir man ofta överraskad över hur bra det är och framförallt hur väl det passar till mat.

Hans vin som är gjort på viognier och vermentino är bland de första som serveras under middagen. Undertecknad befann sig på plats i Rhonedalen förra året i samband med deras stora mässa och fick då på nära håll se hur allt fler producenter skapar vin av hög kvalitet gjort på den lokala druvan. I dagens vinvärld pratar väldigt många om syra och vill ständigt ha väldigt syrliga viner, men det har gått till överdrift enligt Jean-Claude Mas.
– Det är nonsens. Vem vill egentligen ha ett vin som får hela din mun att dra ihop sig. Alla pratar om syra, men det finns väldigt många viner där ute som inte är överdrivet syrliga men som ändå levererar oerhört mycket vin för pengen, och där kommer viognier in i bilden.
"Vi är mycket mer än bara rosévin"
I Sverige är Jean-Claude Mas mest känt för sitt rosévin Côté Mas, som är ett annat varumärke som han skapat för den internationella marknaden. Och i Sverige i dag är vi väl bekanta med just roséviner från Languedoc då de tillhör några av de mest sålda på den svenska marknaden.
I dag är det många som faktiskt hör Languedoc och tänker på rosévin, är det kanske en identitet ni vill ha?
– Nej, den identiteten får Provence behålla. Vi är mycket mer än bara rosévin, även om jag älskar roséviner från Languedoc så vore det en missvisande bild att tänka på oss som enbart en roséregion.

Under kvällens gång får vi bland annat testa några av hans nya viner som nyligen lanserats i vinserien Côté Mas, bland annat det sprillans nya projektet Rosorange där han låter rosévin och orangevin jäsa ihop och skapa ett fräscht och aromatiskt vin utan att rucka på balansen.
– Det begreppet, Rosorange, har vi tagit patent på och jag ser väldigt mycket fram emot att släppa det i Sverige. Det är ett roligt projekt som också visar vad man faktiskt kan skapa i vår region.
Allt fler upptäcker Languedoc som vinregion
När de röda vinerna väl kommer in så slår det de flesta runt bordet att det finns en enormt jämn kvalitet på vinerna från Languedoc, och då till väldigt humana priser till skillnad från många andra vinregioner i Frankrike.
– Vi har såklart gynnats en hel del av att franska viner gått upp väldigt mycket i pris. Vi ser att allt fler testar vin från Languedoc och inser att kvalitén är hög, och då fastnar man ofta då de är lite billigare.
Men blir inte det lite motsägelsefullt när ni vill höja regionens anseende samtidigt som ni har så pass låga priser? Hur kommer någon då vilja köpa ett vin från Languedoc för över 200 kronor?
– Det har du rätt i, men det är ett ständigt arbete. Man måste först få folk att testa ett vin från Languedoc och sedan förhoppningsvis få samma person att våga ge lite mer pengar för ytterligare kvalitet. Men det viktigaste arbetet är att fortsätta arbeta med kvalitet och att få folk att inse att Languedoc är en av de absolut mest spännande regionerna i världen just nu.

En snabb sökning på Systembolagets hemsida visar upp ytterligare en sida av Languedoc som många inte reflekterar över, och det är den enorma bredden av druvor som finns där. Medan Bordeaux ofta kopplas till merlot, cabernet sauvignon och cabernet franc, Bourgogne kopplas till pinot noir och chardonnay, Rhonedalen till grenache, syrah och mourvedre, så har Languedoc ingen tydlig druva, förutom viognier i en viss mån.
– Det är kanske det som är vår identitet, att vi har en enorm bredd. Vi har över 50 olika druvor som vi faktiskt skapar vin på och säljer. Man kan plantera många olika druvor i andra delar av Frankrike också, men det gäller att göra något av dem och faktiskt få ut dem på marknaden. Vi har något unikt och det är att vi är så pass stora att vi kan skapa väldigt många olika viner med olika karaktärer som visar områdets bredd.
Languedoc har en stor bredd av druvsorter
Fler och fler producenter från Languedoc börjar ta plats på den svenska marknaden, som bland annat ovan nämnda Gerard Bertrand, och känslan är att hela regionen är på uppåtgående och ryktet bara blir bättre och bättre.

– Exakt så är det, och jag märker att fler dricker vin från Languedoc. Ta bara det här vinet som exempel, säger Jean-Claude Mas och stäcker sig efter en nyligen öppnad flaska på bordet.
– Det är ett rött vin gjort på klassiska Bordeauxdruvor, men det håller minst lika bra klass som ett Bordeauxvin som kostar mycket mer. Det är exakt det jag menar med att Languedoc håller sån otroligt hög kvalitet att det kan konkurrera med betydligt kändare regioner.
När kvällen lider mot sitt slut så ställer jag frågan ytterligare en gång; vad är Languedocs identitet?
– Det är det vi fortsatt försöker klura ut, men jag skulle nog säga att bredden definitivt är en av de viktigaste sakerna, men även kvalitén till bra priser. För mig är Languedoc mitt hem och något jag är stolt över. Även om vi har växt enormt mycket sedan starten så tror jag att jag aldrig riktigt kommer bli nöjd, utan jag vill hela tiden att fler ska upptäcka vad vi står för på riktigt, avslutar Jean-Claude Mas.















