rött vin tillfälliga 5 nov

Tillfälligt sortiment röda viner 6 december 2019

Favoritmarkera

VIN-NYHETER. Tillfälligt sortiment röda viner 6 december 2019 är för winelovers, julpaket och matbordet. Nyhetsåret avslutas med stil.

Tillfälligt sortiment röda viner 6 december 2019 är inget undantag. För som alltid i december så är det ett massivt släpp av röda viner. Dom flesta har en bra lagringspotential men det finns flera som går bra att njuta av redan nu.

Snabbval – direkt till tabellen

Mer om – tillfälligt sortiment röda viner 6 december 2019

Frankrike – Bourgogne

Joseph Drouhin, Savigny-les-Beaune Clos des Godeaux (95267), 369 kr.

En ärlig och rättfram bourgogne med helt rätt ton av druvans skogsbär och lite aromer av svampskog i september. Stram och rejäl för sin appellation i lite old fashion-stil men bra med frukt, örter och fat, pigg syra och en svagt kryddig eftersmak med bra skärpa. Dekantera i två timmar och servera sval (16-18 grader) till älgstek på klassiskt manér.

Frankrike – Bordeaux

Samtliga fyra bordeaux-viner denna månad har anknytning till kommunen Saint-Julien av någon anledning. Kanske en liten lustighet från inköparna på Systembolaget som vill antyda att det snart är ’Jul igen’, ett gångbart skämt i vin-nördiga kretsar.

Château Moulin-Borie (95184), 189 kr

Vinet kommer från kommunen Listrac i Médoc strax väster om St-Julien. Borie äger bl a även Ch. Ducru Beaucaillou i just St-Julien. Detta är en bra standard-bordeaux till vettigt pris, dessutom ett alldeles utmärkt vin med bra känsla av mörk frukt och svag ton av fatlagring. God idag med några timmar i karaffen och gärna till ett lammlägg som fått baka i ugnen i minst fem timmar.

Château du Glana 2014 (92697), 299 kr

Glana är en ’enklare’ Saint-Julien (inte Grand Cru Classé) från ett aningen underskattat år som å andra sidan inte når samma priser som 2015 och -16. Bra och stabil Médoc med toner av vinbär och blyerts plus en svag ton av nya fat. God och bussig med bra syra, fin mörk frukt och ganska tydlig ton av nya fat. Väldigt drickfärdig som den är.

Sarget du Gruaud Larose 2015 (92698), 399 kr.

I samma kommun ligger Château Gruaud Larose som man sällan blir besviken på och här kommer slottets andra-vin. Mycket snygg och välgjord bordeaux som ännu är bara barnet men allt finns på plats; syra, frukt, fat och antydan till blyerts och läder. Köp och låt ligga ett tag om du gillar bordeaux, de kommande årgångarna lär inte kosta mindre.

Amiral de Beychevelle 2015 (95315), 499 kr

Ytterligare ett s k andra-vin från St-Julien kommer från Château Beychevelle. Både pris- och smakmässigt i topp av de fyra med en väldigt elegant framtoning av ’fin-bordeaux’ med blyerts-väss, läder, fin mörk frukt utan att överdriva och aningen lakrits/viol. Elegant fin smak med bra syra och skönt mogen frukt med samma ton av viol som i näsan. Mycket god redan nu men vill så klart ligga många år i källaren. Finaste hjortsadeln skulle smaka gott till.

Frankrike – Rhône = Syrah

Alain Graillot, Crozes Hermitage 2017 (95183), 259 kr är en säkert kort sedan minst 20 år. Alltid med samma klassiska mörka syrah-frukt som drar mot mörka bär som björn- och blå-bär, rökighet nästan mot asfalt och en tydligt örtig ton av ceylon-te. Kanonfin årgång med läcker syra/frukt, stadiga tanniner och en hel liten skål med färska mörka bär. Väldigt gott och ungt i nuläget. Kan vänta många år. Kan även tänka sig ett reninnanlår eller liknande om det först får luft i tre timmar.

På andra sidan floden ligger Saint-Joseph och Guigal Vignes de l’Hospice 2016 (95219), 695 kr som är modern fatlagrad och stadig med koncentrerad mörk frukt med inslag av lite blommig doft, nästan som grannen Côte Rôtie. Stor och stadig och inte alls elegant i första smaken, koncentration och tannin möter munnen, sedan kommer massiv frukt och på det en bra dos nya ekfat. Detta vin vill absolut ligga till sig och kommer att bli fantastiskt när det är färdigt.

Italien – Piemonte

Renato Ratti, Barolo Marcenasco 2015 (952335), 299 kr har en stor och generös profil med svagt övermogen frukt av mörka bär, kryddor och lakrits. Härlig rik smak underbar frukt och mjuka fina tanniner (för att vara nebbiolo) och rund god eftersmak utan märkbara spår av fatlagring. Dessutom 50-års-jubileum för R.Ratti.

La Spinetta Ca’ di Pian 2016 (91176), 199 kr är en barbera i den högre skolan med tydlig frukt av mörka körsbär och choklad, svartpeppar och fat och ett levande bevis på storheten i 2016 i Piemonte (precis som i Toscana). Solmogen frisk frukt med koncentration och kraft. God idag redan om den får några timmar på karaff, ännu bättre om åtta år antagligen.

Italien – Toscana

Jag var inne i en butik förra veckan och ville ha en bra Chianti (150 – 200:-) det fanns en enda (Mazzei Fonterutoli som är bra men för ung, 2017). Men lite märkligt att en av Stockholms mest välsorterade butiker inte har mer Chianti i standardlager!

Nu kommer det desto fler så om du gillar dessa klassiska viner så handla nu, för sen är det slut igen.

Chianti

Monteraponi Chianti Classico Il Campitello 2015 (95871), 399 kr är stor, tät, mörk, maffig, rostad och det mesta man kan dra till med. Underbar frukt med svarta körsbär, espresso, rosor, tydliga fat och en lätt ton av bergamott/pomerans i slutet. Låter som ett bombarvin men slutintrycket är faktiskt riktigt elegant. Lyxa till det med en bistecca alla fiorentina.

Vinet har också en lillebror, Monteraponi Chianti Classico 2017 (95883), 199 kr som också är väl värt sina pengar. Måste dock ligga till sig några år innan det dekanteras.

Vino Nobile di Montepulciano

I samma division (som Il Campitello) spelar Poliziano Asinone 2016 (95491), 389 kr som även det har koncentrerad frukt mot körs- och björn-bär plus aningen chark-butik i doften. Tät och fin med en hög koncentration av allt; frukt, alkohol, tannin och smak förstås. Nästan lite Kalifornien-stil i sin stora generositet.

Har du aldrig provar Montepulciano i 800-kronors-lassen? Då har du chansen nu med Poliziano Le Caggiole 2016 (95501), 799 kr månadens bästa röda vin enligt min mun. Dubbelt så dyr – men dubbelt så bra som Asinone? Ja, jag tror det, så mångfasetterad och överdådigt rik på allt man kan tänka sig och lite till. Kommer att bli en klassiker.

Bolgheri

Sassicaia 2016 (91318), 1599 kr är den bästa unga Sassicaia jag provat! Förra årgången 2015 var fantastisk och fick naturligtvis mycket höga poäng men denna -16 är ännu ett snäpp upp i kvalitet och framför allt elegans.

Ung vackert blåröd med en doft av svarta vinbär, aningen mynta, plommon, tobak, mörk choklad och nymalet kaffe plus snyggaste faten i Italien! Stor, fyllig och mäktig med en elegans och koncentration som tar andan ur dig. Ung med hög cabernet-syra (85% sauvignon och 15% franc) och lager på lager av smaker som aldrig tar slut. Aningen mineral-sälta som backar upp den massiva frukten och tanninerna som är så välslipade de kan bli. Men! här måste man vänta flera år innan vinet når sin absoluta topp.

Libanon

Domaine de Baal 2014 (95291), 319 kr från Bekaa-dalen visar att man här uppe kan göra riktigt bra vin på cabernet sauvignon. Här har vi en tät cab med mycket frukt, alkohol och tannin, mer USA-inspirerad än Europa i stilen. Rolig och god, mycket smakrik med koncentration och kraft, överhuvudtaget mycket av det mesta för alla som gillar sådana viner.

Sydafrika

Raats Dolomite 2017 (92703), 179 kr är ett av månadens budgetviner. Rolig och smakrik cabernet franc utan de unga gröna toner man lätt hittar i Loire men ändå med typicitet från druvan, rostad paprika t ex. Aningen stall med hö och halm men också mogen god frukt och ganska snälla tanniner.

Australien

Xanadu Cabernet Sauvignon 2016 (92588), 219 kr är precis så australiensisk som den bara kan vara med eukalyptus och mynta, cassis och örter. Även smaken är tydlig och rolig med solvarm frukt, bra syra, aningens grönt örtig tillsammans med den uppenbara svartvinbärstonen. God idag men vinner på att lagras något år.

Rött vin från USA

Au Bon Climat Santa Barbara County Pinot Noir 2017 (92226), 229 kr är så mycket Kalifornien-pinot som det kan bli. Lite flörtig pinot-frukt med små röda bär plus en svag ton av rabarber (oxalsyra) som lyfter det hela. Charmig och lättdrucken med bra frukt/syra/tannin och fat och en tydlig krydda i eftersmaken. Väldigt lättgillad om man inte har alltför höga pinot-krav.

Ridge Lytton Estate Petite Sirah 2017 (95710), 379 kr är mycket mörk som den druvan alltid är, mycket koncentrerad med björnbär, plommon, vinbär plus en ganska charmig blommig ton. Bra smak med betydligt lättare smak än färg, fin frukt och syra och mycket smak med samma lätt blommiga ton som i doften. Mycket roligt vin!

Ridge Estate Cabernet Sauvignon 2016 (95698), 595 kr är mer elegant, balanserad och snygg än petit syrah. Väldigt fina cabernet-toner utan att dra på för mycket med vinbär, mynta och fint balanserade fat – inte för mycket av någonting. Ärligt, rent och snyggt hanterat på alla sätt, fin frukt mjuka fina tanniner och en lyxig känsla av riktigt fin-vin. Lammsadel med potatisgratin och ugnsbakade grönsaker som zucchini etc.

Tabell, alla provade viner

VISA TABELL
Tillfälligt sortiment röda viner 6 december 2019
NamnÅrSB nrUrsprungPrisPoängPrisvärdDrickPassar tillAntal
Frankrike
Joseph Drouhin, Côte de Beaune, 2017, 319 kr, +
Joseph Drouhin, Côte de Beaune201795293Bourgogne31915.8+20-2621200
Joseph Drouhin, Savigny-les-Beaune Clos des Godeaux, 2017, 369 kr, +
Joseph Drouhin, Savigny-les-Beaune Clos des Godeaux201795267Bourgogne36916.5+20-262.31200
Clos Cibonne Tibouren Clos Cibonne, 2018, 199 kr, +
Clos Cibonne Tibouren Clos Cibonne201895306Côtes de Provence19915.5+20-252840
Chateau Moulin-Borie, 2015, 189 kr, +
Chateau Moulin-Borie201595184Bordeaux, Listrac18915.5+20-292.33600
Chateau du Glana , 2014, 299 kr, +
Chateau du Glana 201492697Bordeaux, St-Julien29916.3+20-3031200
Sarget de Gruaud Larose , 2015, 399 kr, +
Sarget de Gruaud Larose 201592698Bordeaux, St-Julien39917+20-333600
Amiral de Beychevelle, 2015, 499 kr, +
Amiral de Beychevelle201595315Bordeaux, St-Julien49917.5+20-353360
Alain Graillot, Crozes Hermitage, 2017, 259 kr, +
Alain Graillot, Crozes Hermitage201795183Rhône25917+21-3334800
E. Guigal, Saint Joseph Vignes de l’Hospice, 2016, 695 kr, +
E. Guigal, Saint Joseph Vignes de l’Hospice201695219Rhône69517.5+22-353360
Chateau Saint- Roc Chimères , 2017, 189 kr, +
Chateau Saint- Roc Chimères 201792689Côtes du Roussillion Village18915+20-2732400
Clos d'un Jour, 2016, 225 kr, +
Clos d'un Jour201692622Cahors22515.5+20-3031200
Château Bouscassé Vieilles Vignes, 2011, 329 kr, +
Château Bouscassé Vieilles Vignes201192699Madiran32916+20-2831800
Tyskland
Philipp Kuhn Kirschgarten Pinot Noir GG, 2015, 375 kr, +
Philipp Kuhn Kirschgarten Pinot Noir GG201592680Pfalz37516+20-252504
Italien
Luigi Oddero, Langhe Nebbiolo, 2016, 189 kr, +
Luigi Oddero, Langhe Nebbiolo201695094Piemonte18915.5+20-2933840
La Spinetta, Ca’ di Pian , 2016, 199 kr, +
La Spinetta, Ca’ di Pian 201691176Piemonte19916+20-282.39000
Renato Ratti, Barolo Marcenasco, 2015, 299 kr, +
Renato Ratti, Barolo Marcenasco201595235Piemonte29916.5+20-302.34800
Josetta Saffirio, Barolo, 2015, 299 kr, +
Josetta Saffirio, Barolo201592389Piemonte29916+20-2934800
Felsina Berardegna Chianti Classico, 2017, 189 kr, +
Felsina Berardegna Chianti Classico201792192Toscana18915.5+20-292.34000
Monteraponi Chianti Classico, 2017, 199 kr, +
Monteraponi Chianti Classico201795883Toscana19916+21-3033000
Monteraponi, Il Campitello Chianti Classico Riserva, 2015, 399 kr, +
Monteraponi, Il Campitello Chianti Classico Riserva201595871Toscana39917.3+20-353480
Tenuta di Gracciano della Seta, Vino Nobile di Montepulciano, 2016, 185 kr, +
Tenuta di Gracciano della Seta, Vino Nobile di Montepulciano201695643Toscana18515.5+20-2834380
Poliziano Asinone, Vino Nobile di Montepulciano, 2016, 389 kr, +
Poliziano Asinone, Vino Nobile di Montepulciano201695491Toscana38917+21-333360
Poliziano Le Caggiole, Vino Nobile di Montepulciano, 2016, 799 kr, +
Poliziano Le Caggiole, Vino Nobile di Montepulciano201695501Toscana79918.5+21-353120
Tenuta San Guido, Guidalberto, 2017, 339 kr, +
Tenuta San Guido, Guidalberto201791311Toscana33916.5+20-313780
Tenuta San Guido, Sassicaia, 2016, 1599 kr, ++
Tenuta San Guido, Sassicaia201691318Toscana159919.5++24-402.3720
Spanien
Portal del Priorat, SiurAlta Rouge , 2017, 199 kr, =
Portal del Priorat, SiurAlta Rouge 201792700Montsant19915=20-232900
Bodegas Artadi, Viñas de Gain, 2017, 229 kr, +
Bodegas Artadi, Viñas de Gain201795986La Rioja22915.3+21-2933000
Marqués de Murrieta Gran Reserva, 2012, 399 kr, +
Marqués de Murrieta Gran Reserva201292581Rioja39916.6+20-302.31200
Aalto , 2017, 399 kr, +
Aalto 201795128Ribera del Duero39916+23-3331362
Portugal
Conceito Red, 2016, 299 kr, +
Conceito Red201692554Duoro29916+21-303600
Libanon
Domaine de Baal , 2014, 319 kr, +
Domaine de Baal 201495291Bekaa31916.5+20-283600
Sydafrika
Raats Dolomite, 2017, 179 kr, +
Raats Dolomite201792703Stellenbosch17916+20-292.32400
Australien
Margan Family, Breaking Ground Barbera , 2017, 149 kr, +
Margan Family, Breaking Ground Barbera 201792666Hunter Valley14915.5+20-262.33600
Xanadu Cabernet Sauvignon, 2016, 219 kr, +
Xanadu Cabernet Sauvignon201692588Margaret River21916.5+21-313900
Nya Zeeland
Craggy Range, Gimblett Gravels Syrah, 2016, 259 kr, +
Craggy Range, Gimblett Gravels Syrah201695340Hawke's Bay25916+20-283360
USA, Kalifornien
Au Bon Climat Santa Barbara County Pinot Noir, 2017, 229 kr, +
Au Bon Climat Santa Barbara County Pinot Noir201792226Santa Barbara22916+20-2523000
Birichino Grenache Besson Vineyard, 2017, 239 kr, +
Birichino Grenache Besson Vineyard201792900Central Coast23915.8+20-2522000
Ridge Lytton Estate Petite Sirah, 2017, 379 kr, +
Ridge Lytton Estate Petite Sirah201795710Dry Creek Valley37916.8+20-292.31386
Ridge Estate Cabernet Sauvignon, 2016, 595 kr, +
Ridge Estate Cabernet Sauvignon201695698Santa Cruz Mountains59518+20-333270
Seghesio Family Vineyards, Rockpile Zinfandel, 2016, 439 kr, +
Seghesio Family Vineyards, Rockpile Zinfandel201695681Sonoma Coast43918+20-353240
Argentina
Matias Riccitelli, Hey Malbec , 2018, 145 kr, +
Matias Riccitelli, Hey Malbec 201892597Mendoza14515+20-282.34800
Chile
De Martino, Viejas Tinajas Cinsault, 2018, 239 kr, =
De Martino, Viejas Tinajas Cinsault201895980Valle del Itata23915=20-2322400
Montes Alpha M, (Bordeaux-blend), 2016, 599 kr, +
Montes Alpha M, (Bordeaux-blend)201695974Colchagua59917.5+20-363120

Mer om tabellen och betygen
Johan Edström och Christian Stojkovics betyg samstämmer väl varför tabellen utan vidare kan läsas utifrån likvärdiga kriterier, oavsett vem skribenten är.

Drick
Rekommenderad bästa drick-tid, vanligtvis vinner viner på att lagras.

Mat
Övergripande angivelse, från 0 – 5, till vilken mat som vinet passar till.

Utan mat: 0
Lättare mat: 1
Mellanrik smak: 2
Mäktig och smakrik mat: 3
Ost: 4
Dessert: 5

Antal
Flaskor som lanseras.

Prisvärdhet
Denna skala är subjektiv och är inte bara en ratio pris/poäng, den tar också hänsyn till andra faktorer som t ex hur sällsynt vinet är eller om det har ett speciellt lågt pris jämfört med andra marknader. Prisvärt, dvs = är det betyg de flesta viner förväntas få. Kort och gott ett vin som levererar det man förväntar till det givna priset.

Vinets själ är inte numerisk utan en egen kvalitativ upplevelse.

*vi gör ingen prisvärdhetsbedömning på viner över 3 000 kronor.

Betygskala och poäng i tabellen, Christian Stojkovic

20 – Exceptionellt
19 – Enastående
18 – Utmärkt
17 – Mycket bra
16 – Bra
15 – Över snittet
14 – Anständigt
13 – Tråkigt men korrekt
12 – Obalanserat på gränsen till felaktigt

<11 – Defekt/Felaktigt

Prisvärdhetsskala

++ fynd

+ mer än prisvärt

= prisvärt

– ej prisvärt

Betygskala och poäng i tabellen, Johan Edström

Poäng
Kvalitetspoäng är enligt en 20 poängskala. 10 poäng motsvarar ett som går att dricka men inte mycket mer. 12,5 poäng är OK för ett 100-kronorsvin, 15 poäng OK för 200 kr. Över 18 är ett exceptionellt bra vin och 20 poäng är ett helt fulländat vin.

Nyfiken på tidigare lanseringar: Vin-nyheter på Systembolaget.

Lämna ett svar