NÄgon gÄng vill man inte alls ha dryck med alkohol. Vilka alternativen Àr listar jag hÀr och rekommendationen Àr att lÀgga ner lite jobb pÄ att hitta dryckerna. Det Àr de vÀl vÀrda. Det alkoholfria sortimentet som förs av Systembolaget har en tendens att smaka kvalmigt, ospÀnstigt och sött. Det leder ofrÄnkomligen till att man tappar aptiten och glimten i ögat. Satsa hellre pÄ de goda valen, Àven om de inte Àr helt enkla att fÄ tag pÄ!
1989 Stowford Press, Storbritannien, 9.90 kr
Torr, fruktig smak med viss sötma. Smak av röda Àpplen, inslag av persika och citrus.
Omdöme: Mycket finstÀmd och trevlig pÄ ett tillbakadraget sÀtt.
Betyg: 3+
Drycker i handeln:
- Ăl, flera bra alternativ finns. Claustahler finns i livsmedelsbutikerna och Ă€r den som jag gillar bĂ€st. PĂ„ Systembolaget hittar ni goda Jever Fun och Carlsberg Non-Alcohlic.
- Orangina, finns i handeln. Om svÄr att hitta Àr det vÀrt besvÀret, kolsyran Àr mycket moderat.
- Vitamin Well, finns i livsmedelshandeln med olika smak och med olika fokus pÄ vilka goda effekter som ska lyftas fram.
Det hÀr Àr min absoluta favorit! Fungerar alltid. - Naturens bÀsta frÄn Kivik. SÀljs i trist tetra me ack sÄ god, bra till mÄltid och mat. Exempelvis kan man vÀlja blÄbÀrsmak dÀr andra vÀljer vin av cabernet sauvignondruvan.
- Saxhyttegubbens BlÄbÀr 100% Àr lÀcker och supergod. Toppen istÀllet för rött vin! SÀljs bara i utvalda butiker men nu ocksÄ pÄ nÀtet.
- Kullabygdens Musteri har flera mycket bra drycker. FrÄgan Àr om det Àr de godaste......ja, ni ser hur svÄrt det Àr att vÀlja. KörsbÀr Àr en personlig favorit och en dryck som passar utmÀrkt till mörk choklad. Lagrad Belle de Boskoop Àr motsvaritheten till en stram chablis......... hur bra det kan bli, utan, visar sig tydligt hÀr! Produktera sÀljs i ett mindre antal butiker med gourmet inrikting.