Laddar annons
Nygammal druva tillåts nu i Champagne
5 Nov, 2025

Nygammal druva tillåts nu i Champagne

Chardonnay rose är namnet på den nygamla druvan som nu får användes som en naturlig del i Champagne. Därmed blir det den åttonde tillåtna druvsorten av Comité Champagne.

För över hundra år sedan upptäcktes druvsorten chardonnay rose i Champagne, men efter det har den fört en anonym tillvaro där merparten av vinvärlden helt och hållet glömt bort den. Nu har dock Comité Champagne bestämt att den tillåts i regionen igen och att den därmed blir den åttonde tillåtna druvsorten i Champagne. 

Om namnet chardonnay rose klingar bekant så beror det på att druvan är en naturlig mutation av sitt syskon, chardonnay blanc, eller bara chardonnay om man så vill. Skillnaden sitter dock i färgen där chardonnay rose, som namnet antyder, har en betydligt mer rosa färgnyans. Enligt champagneexperten Fredrik Schelin så pekar de första rapporterna på att druvan påminner mycket klassisk chardonnay, men att den ger en något mer fruktig och aromatisk ton.

"Kan bli ett spännande tillskott"

Redan nu får champagneodlarna börja odla druvan och använda sig av den i sina mousserande viner. 

– Chardonnay rose kan bli ett riktigt spännande tillskott i Champagne. Den har samma struktur och elegans som klassisk chardonnay, men med en ny dimension av frukt och karaktär. Samtidigt bidrar den till större biologisk mångfald, vilket är helt avgörande i en tid då klimatförändringarna påverkar vinodlingen på djupet, säger vinexperten Fredrik Schelin i ett pressmeddelande.

För några år sedan tilläts även hybriddruvan voltis i Champagne men då endast på försök. Till skillnad från chardonnay rose är alltså voltis inte inskriven i den officiella champagnelagen och därmed är den officiellt inte en av de tillåtna druvsorterna, även om man får provodla den och ha med en liten del av den i sin blend. 

Intresse från producenterna att använda sig av chardonnay rose

Enligt Fredrik Schelin så kan introduktionen av chardonnay rose innebära nya möjligheter för odlarna. 

– Jag tror att vi kommer att få se champagner som uttrycker sig på ett lite nytt sätt. Chardonnay rose kan ge vinerna en aning mer aromatik och fruktighet, men samtidigt behålla den klassiska elegansen och friska syran som Champagne är känd för. Det ska bli väldigt spännande att följa utvecklingen, säger Fredrik Schelin.

Exakt när de första champagnerna där chardonnay rose är en del av blenden väntas nå marknaden är oklart, men enligt Fredrik Schelin så har flera producenter visat intresse för att börja använda sig av den nygamla rosa druvan.